Rovnakým metrom

Mgr. Oliver / Máj 2007 / Prečítané 2029 krát
  Hovorí sa, že človek si zvykne na všetko – aj na šibenicu. Napriek tomu však každý z nás pozná tie okamihy, ktoré sa opakujú nezávisle na počasí alebo ročnom období, a ktoré nás dokážu riadne znechutiť alebo zaplaviť vlnou pesimizmu. Možno najlepším príkladom toho, s čím sa len ťažko vyrovnávame, je ľudská hlúposť. Úplne obyčajná, prameniaca z nevedomosti alebo z neochoty získať si objektívne informácie a zobrať ich na vedomie. Ešte horšia je však tá neobyčajná hlúposť, ktorá má svoje korene v obmedzenosti, závisti a nenávisti. K nej sa vždy rado pridruží to, čo je v našich krajoch také typické. Stínanie hláv tým, ktorí len o voľačo prečnievajú nad sivý priemer. Veľmi výstižne to definoval jeden starý čínsky filozof, ktorý napísal: ,,Jediným dôvodom, prečo ťa niekto nenávidí, je to, že chce byť ako ty!" A tak sa prenesiete ponad tipovaciu súťaž o výške primátorských platov, ktoré mohutne podporujú naše médiá a neschopní účastníci krčmového mudrovania typu: ,,To keby sem tam já bol, já by sem im ukázal..." Človek si zvykne aj na 15 hodinový pracovný čas, na to, že pracuje šesť týždňov do mesiaca (je to jednoduché ak máte mesačne 90 hodín nadčasov, ktoré vám však nikto nezaplatí a k tomu dvadsaťštyri hodinovú pohotovosť, každú sobotu a nedeľu minimálne tri akcie, takže je ťažké niekam napríklad vycestovať s rodinou...). A k tomu verejne dostupný telefón i mobil, povinnosť kedykoľvek riešiť žiadosti alebo situácie, ktoré iní zanedbali alebo riešiť nechcú.
   Toto všetko však nech nikto neberie ako sťažnosti alebo výčitky nad ,,nespravodlivosťou sveta", práve naopak, robíme to radi a vážime si, že nám ľudia dali dôveru. Každé zo spomenutých negatív je vyvážené spokojnosťou väčšiny spoluobčanov, ale aj pochvalnými slovami ,,cezpoľných" na adresu mesta. To, čo nás však trápi najviac sú, ako to výstižne nazval jeden môj priateľ, ,,traviči studní". Veční nespokojenci a kritici každého kroku, ktorý urobíte. K tomu ešte odborníci na všetko, načo si spomeniete. Klamári a podvodníci. Našepkávači svojmu okoliu, ktorí spochybnia každé vaše, aj to najčistejšie rozhodnutie slovami napríklad: ,,Určite to nerobí zadarmo...". Sú to tí, na ktorých platí známe ,,Podľa seba súdim teba!" A keď už nič iné, tak pridajú zaručene stopercentnú informáciu o tom, že primátor sa sťahuje do bytov pri Zámku alebo kupuje dom na Cajle.
   Márne sa pýtam, čo s takýmito ,,podrazákmi, babrákmi a mizerákmi" robiť? Vôbec si ich nevšímať, alebo hneď na nich podať trestné oznámenie za ohováranie? Alebo donekonečna vysvetľovať, že som nič nesprivatizoval, nič nedostal zadarmo, ani žiaden majetok, pozemky alebo byty nekúpil. Že som nikoho nikdy neuprednostnil, ani za nikoho neloboval. Asi je to márne. Pred niekoľkými býkmi (alebo volmi?) vždy stačí mávať červeným plátnom s nápisom Primátor.
Oliver Solga, primátor
 

Ohodnoťte článok: