Majster sveta z Bajkonuru

Apríl 2007 / Prečítané 1476 krát
   Najlepším športovcom Pezinka za uplynulý rok sa stal raketový modelár Štefan Turza. Toto ocenenie si vyslúžil za úspechy na septembrových majstrovstvách sveta v Kazachstane. Úspešného reprezentanta sme pozvali k nám do redakcie a položili sme mu zopár otázok.
l Priblížte nám vaše úspešné vystúpenie na MS...
– Majstrovstvá sa konali v septembri minulého roka v Kazachstane, v Bajkonure na raketovej základni odkiaľ štartujú rakety do kozmu. Ja som štartoval v kategórii raketový klzák, kde som v konkurencii 34 špičkových pilotov z 27 štátov obsadil 4. miesto medzi jednotlivcami. V súťaži trojčlenných družstiev sme spolu s kolegami Štefanom Mokráňom z Bratislavy a Michalom Žitňanom z Trenčianskej Teplej získali zlatú medailu. V tejto súťaži sa zaratúvajú výsledky všetkých troch členov družstva v troch jazdách. Zaujímavosťou bolo, že sme boli ubytovaní v Centre prípravy kozmonautov.
l My sme sa však dopočuli, že to nebol váš prvý úspech na vrcholnom podujatí.
– Máte pravdu, v roku 2004 som bol v Poľsku vicemajstrom sveta a v roku 2005 v Rumunsku vicemajster Európy.
l Ako ste sa vlastne dostali k raketovému modelárstvu?
– Od malička som chcel byť pilotom, no nikdy sa mi to nepodarilo. Modelárstvu som sa venoval už na základnej škole. Neskôr som mal prestávku, ale keď som si založil rodinu, tak som sa k tomu vrátil.
l Mohli by ste nám tento nie príliš známy šport predstaviť?
– V modelárstve je veľa kategórií, no ak chce byť človek úspešný, tak sa naplno môže venovať len jednej, ostatné môže mať ako hobby. Moje lietadielko je na diaľkové ovládanie, vyrábam si ho sám. Váži do 20 dkg, minimálne rozpätie má 110 cm. Štartuje na raketový pohon z rampy, asi 1,5 sekundy po štarte má model rýchlosť 300 km/hod. Treba s ním nakĺzať 6 minút a potom presne sadnúť na čiaru dlhú 50 m. Presnosť dosadnutia je bodovaná, hodnotí sa aj to či ste dosadli presne po šiestich minútach. Som predsedom Pezinského modelárskeho klubu, trénujeme v Kučišdorfskej doline. Začiatkom mája, presnejšie 5. a 6., tam pod záštitou primátora Pezinka usporiadame Majstrovstvá Slovenska.
l Čo pre vás znamená ocenenie najlepší športovec roka?
– Je to zadosťučinenie za dlhé hodiny práce pri výrobe modelu ale aj za nespočet nalietaných hodín.
(pr)

Ohodnoťte článok: