Nezameriavajme sa len na počet atrakcií

Ing. Róbert Truben / Apríl 2007 / Prečítané 1836 krát
   Reagujem na vašu výzvu, ktorú považujem za veľmi zaujímavú a podnetnú. Rovnako ako vy, aj ja chcem, aby sa z Pezinka stalo atraktívne a príťažlivé malokarpatské okresné mesto, do ktorého sa budú návštevníci a turisti radi vracať a v ktorom sa budú jeho obyvatelia cítiť príjemne.
   Čo ale chýba, podľa mňa, Pezinku, aby bol ešte príťažlívejší, nie je len budovanie nových krčiem, veľkoobchodov, benzínových čerpadiel, nákupných centier typu Mólo, Plus, či organizovane Vinobrania, Vínnych trhov a púťových atrakcií, ale v prvom rade dať mesto do poriadku a potom ho udržiavať.
   Človek si postupom času zvykne na neporiadok a rozličné nedostatky (aj vo vlastnej domácnosti) tak, že ich nakoniec vlastne prestáva vidieť. Zbadá ich často až návštevník, ktorý ale (pokiaľ je slušne vychovaný) väčšinou nič nepovie a tvári sa, že je všetko tak ako má byť. Tým ale majiteľa len povzbudzuje v ,,udržiavaní" svojho neporiadku.
   Zdá sa mi, že práve do tohto stavu dospeli aj ,,hradní" Pezinka (výraz je z Pezinčana) a že je najvyšší čas, aby sa na tieto neduhy začalo – a veľmi dôrazne – upozorňovať (ako napr. to urobil v jednom z predchádzajúcich čísel Pezinčana Lajo Slimák, hoci ho jedna občianka mesta za to skritizovala).
Takto vyzerajú chodníky priamo v centre. Snímka autor   Aby som nepísal len tak všeobecne, bez argumentov, urobil som si na Veľkonočný pondelok prechádzku po Pezinku aj s fotoaparátom a snažil som sa zaznamenať, čo asi návštevník po príchode do nášho mesta vidí. Úmyselne som nesnímal ,,dočasný" neporiadok, napr. na stavbách, porozhadzované odpadky po chodníkoch a iné. Zameral som sa na jazvy, z ktorých niektoré roky, ba desaťročia hyzdia tvár nášho mesta.
   


Takto vyzerajú chodníky priamo v centre. Snímka autor


   Účelom môjho príspevku nebolo niekoho naštvať. Chcel som len upozorniť, na čo by sme sa mali pri zatraktívňovaní nášho mesta zamerať. Stačí predsa zájsť pár kilometrov za rakúske hranice a okamžite vidíme obrovský rozdiel medzi rakúskymi a našimi dedinkami a mestečkami. A v čom je ten rozdiel? Nie v počte a veľkosti atrakcií, ale najmä v čistote a poriadku.
    Začnime si od neporiadku odvykať. Podarí sa? Samozrejme, to nie je otázka len pre ,,hradných" pánov.

Ing. Róbert Truben, Puškinova ul.

(Pozn. redakcie: autor príspevku nám poslal 46 fotografií, čo samozrejme, nie je možné uverejniť. Preto len zhrnieme, čo obsahujú. Fotografie pošleme na mestský úrad.).
   Čo je na fotografiách: rozbité cesty a neporiadok v okolí budovy železničnej stanice, ošarpané a rozpadajúce sa budovy a zlý stav komunikácií na Holubyho ulici, rozbité obklady na Dome kultúry, neporiadok okolo hradieb, zlý stav ciest a chodníkov na Kupeckého a Mladoboleslavskej ulici, smetie na chodníku pri potravinách na ul. SNP, nedostatky okolo Zámku (rozpadajúca sa tribúna na hádzanárskom ihrisku, stav samotného Zámku a priľahlej budovy), zlý stav chodníkov na ul. M. R. Štefánika a Kollárovej ulici, nevábny stav objektov – bývalého obchodného domu a poschodia Grandu a iné.

Ohodnoťte článok: