Budú leniví, dokiaľ im to mesto umožní...

Erika Figurová / Apríl 2007 / Prečítané 1391 krát
  Otázka pre vás: Čo, podľa vás, chýba v Pezinku, aby bol ešte príťažlivejší pre jeho obyvateľov, návštevníkov a turistov?

   V minulom čísle sme položili túto otázku, na ktorú nám prišlo viacero odpovedí, z ktorých vyberáme:
 
   Pezinok je pekné mestečko, len mi tu veľmi chýba pešia zóna. V žiadnom inom meste som nevidela toľko áut parkujúcich priamo v centre, ako je to u nás. Ulica M. R. Štefánika by sa takou zónou mohla stať (minimálne by bolo treba upraviť park od VÚB po M-Market, vysadiť kvety alebo dreviny, urobiť nový chodník, možno lavičky).
   Pán primátor sa raz vyjadril, že vodiči parkujú na tejto ulici len preto, že sú leniví zaparkovať pred Zámkom, prípadne pred trhoviskom a prejsť päť minúť do mesta pešo. Lenže leniví budú dovtedy, dokiaľ im to mesto umožní. Myslím, že Trnava má viac obyvateľov, a majú tu krásnu pešiu zónu. Trnavčania vari nemajú autá? V našom meste je najlepšie deň pred Vinobraním, keď je centrum uzatvorené. Všade vládne pokoj a pohoda.
   Veľmi si cením, že sa opäť v celom meste vysádzali stromčeky. Pezinok je v tomto smere jedno z mála miest, kde sa takto myslí na zeleň.
   V priestoroch mestského úradu je možné vidieť projekt administratívnej budovy Panoráma, ktorá má vyrásť na Moyzesovej ulici. Jej súčasťou má byť i veža (možno rozhľadňa). Podľa môjho názoru by sa nemali v blízkosti historického centra stavať také vysoké objekty. Pezinok predsa nie je New York. Úplne by tým stratil svoj pôvab a čaro. Paradoxne práve panoráma mesta by sa tým úplne narušila.
   Počula som, že by mala byť znova na námestí, za veľké peniaze, nainštalovaná pôvodná fontána. Nechápem, kde sa tam zmestí a tiež načo je to dobré. Vôbec mi nechýba. Nemám nič proti fontánam (ak sú vkusné), ani proti vinohradníkom, ale prečo by sme sa mali pozerať na dvoch mužov v montérkach (či čo to majú vlastne na sebe). Zo súsošia cítiť pach socialistického realizmu. Iba preto, lebo jeho autor pochádza z Pezinka, bude hýzdiť inak krásny park? Oveľa príjemnejší je mi pohľad na obyčajné kamene, z ktorých vyviera voda.
   Kdesi som čítala, že pezinský Zámok je ojedinelá stavebná pamiatka. Bolo by dobré, keby sa ho podarilo oživiť. Dodnes to tam dýcha tuhým komunizmom, samozrejme okrem reštaurácie, ktorá je veľmi útulná. Je na škodu, že sa toľké priestory nevyužívajú v prospech všetkých obyvateľov. Oprava (a úprava do približne pôvodnej podoby) je iste veľmi nákladná záležitosť. Nedal by sa na to získať nejaký grant z EÚ? Takáto hodnotná pamiatka by rozhodne mala byť vo vlastníctve mesta a slúžiť na reprezentáciu, no určite nie iba ako sklad nejakého závodu či družstva.
   Tiež by som privítala, keby mohli autobusy premávať častejšie, hlavne vo večerných hodinách a cez víkend. Je problém dostať sa v nedeľu zo stanice na druhý koniec mesta.
Erika Figurová, Svätoplukova ul.
 

Ohodnoťte článok: