1. máj v Pezinku

Vladislav Marušic / Apríl 2007 / Prečítané 2748 krát
   Tak ako v minulosti, tak aj tento rok si v Pezinku pripomenieme Sviatok práce – 1. máj. V nedávnej minulosti oslavy sviatku práce organizovala Komunistická strana Slovenska ako jediná, uvedomujúc si dôležitosť a aktuálnosť odkazu tohto významného dňa pre všetkých ľudí, ktorým záleží na poctivej práci, pre každého, v dôstojných podmienkach a za primeranú odmenu. V posledných rokoch už opodstatnenosť osláv Sviatku práce potvrdzujú aj iné politické strany a to konkrétne Smer-SD, ktorá svojou účasťou na oslavách potvrdzuje že to nie sú iba stranícke oslavy KSS, ale celosvetové oslavy všetkých pracujúcich a bojovníkov za ľudské práva presne tak ako na začiatku. Ako sa to vlastne začalo?
   Už v roku 1889 na Medzinárodnom robotníckom zjazde v USA bolo prijaté uznesenie, aby bol 1. máj od roku 1890 vždy dňom medzinárodnej demonštrácie požiadavok pracujúcich – Sviatkom práce. Bola to reakcia na demonštrácie za práva robotníkov konané už od rokov 1872 a 1873, ale hlavne na pamäť všeobecného štrajku a masových demonštrácii chicagských robotníkov, ktoré sa konali roku 1886 za 8-hodinový pracovný čas (vtedy bol bežný 14-hodinový pracovný čas). V roku 1886 sa všade v USA, od New Yorku po San Francisco, zdvihla vlna demonštrácií. Centrom boja bolo Chicago, do ulíc ktorého vyšlo 1. mája 40 tisíc štrajkujúcich. Štrajky pokračovali ešte dva dni, avšak 3. mája využila polícia stretnutie štrajkujúcich so štrajkokazmi a začala paľbu do robotníkov. Šesť osôb bolo zabitých a päťdesiat ťažko ranených. Po krvavých udalostiach v Chicagu rozpútali úrady v celých USA štvanice proti robotníckemu hnutiu a masovo zatýkali. Po vzniku ČSR v roku 1919 bol 1. máj vyhlásený za štátny sviatok. Prvomájové oslavy sa niesli v duchu boja proti nezamestnanosti a zhoršovaniu postavenia pracujúcich. V rokoch 1933 – 1938 vyjadrovali protest proti fašizmu a vojne.
   Tak ako vtedy, tak aj dnes je 1. máj aktuálny keďže máme veľa nezamestnaných, čo sa prejavuje aj na zhoršovaní sa pracovných podmienok zamestnaných. Aj v dnešných dňoch je dôležité zúčastniť sa a poukázať na neduhy spoločnosti ktoré sú takmer rovnaké ako pred sto rokmi.
Vladislav Marušic,  KSS Pezinok

Ohodnoťte článok: