Na námestí rozvoniavala kapustnica

Apríl 2007 / Prečítané 1771 krát
 Jedinečná vôňa kapustnice, šíriaca sa z desiatok kotlov, v sobotu 31. marca prilákala do centra mesta stovky zvedavcov a gurmánov. Ťažko bolo odolať takémuto vábeniu, podľahli mu nielen Pezinčania ale aj návštevníci mesta.
   Už od ranných hodín sa pri rozpálených kotloch na Radničnom námestí zvŕtali súťažné družstvá, chystali suroviny, ktoré do dobrej kapustnice patria. Priniesli so sebou predovšetkým chutnú kyslú kapustu, rozvoniavajúce klobásy, údené mäso, koreniny, niektorí nezabudli ani na vínko či iný alkohol. Každý tajil svoj recept, aby neumožnil súperovi odhaliť tajné tromfy s ktorými prišiel do súťaže.
   Súťažilo tridsať tímov, z ktorých tretina bola z Pezinka. Ostatní prišli z blízkeho i vzdialenejšieho okolia. Konkurencia bola veľká, ani na jednom z predchádzajúcich troch ročníkov nebolo toľko súťažiacich.
Vľavo hlavný organizátor Milan Bejdák.   Pri kotloch sa však nielen predvádzalo kuchárske majstrovstvo, bola tam úžasná nálada, nebola núdza o spev, hrala harmonika a iné hudobné nástroje. Hneď od začiatku bolo veselo pri Záhorákoch zo Stupavy, ktorí pozornosť prizerajúcich prilákali spevom. Modranov prišli povzbudiť speváci z mládežníckeho súboru Magdalenka. Pri kotli našich Féderovcov vyhrávala harmonika a ozýval sa spev. Ale aj inde bola kopa dobrej nálady, smiech sa šíril po celom námestí. K dobrej nálade pomáhal aj pohárik dobrého vínka či iného alkoholu, ktorý si súťažiaci so sebou priniesli.
   O dobrú náladu pre všetkých sa postarala aj dychová hudba Vištučanka a pezinská country kapela Arion.
   Pred obedom sa už námestie zaplnilo stovkami ochutnávačov. Toľko ľudí určite nikto na podujatí nečakal. Zaskočení boli aj organizátori. Mnohým návštevníkom sa neušli taniere, hoci ich, ako nám povedal hlavný usporiadateľ Milan Bejdák, mali pripravených vyše tisíc. Problémy mali aj s chlebom, v Bille vykúpili úplne všetok, museli ho potom zháňať v iných supermarketoch.
   Súťažiacich samozrejme najviac zaujímalo ako obstáli v súťaži. Verdikt vyniesla odborná porota, ktorú viedol známy znalec kapustnice Ján Kamenistý (vyšla mu kniha, v ktorej popisuje 270 receptov tejto pochúťky). Z tridsiatich vzoriek kapustnice ako najlepšiu posúdili tú, ktorú navarili Slovenskí guliari zo Želiezoviec. Na druhom mieste sa umiestnil tím zo Schaubmarovho mlyna a na treťom družstvo z Viničného.
  
Súťaž v gúľaní   Súčasťou podujatia boli Majstrovstvá Slovenska v gúľaní barikového suda. Do súťaže sa prihlásilo 18 súťažiacich, medzi ktorými bolo sedem žien. Na regulárnosť súťaže dohliadal rozhodca slovenských rekordov Igor Svitok. Najlepší výkon na 20 metrovej dráhe dosiahol Daniel Bittner z Viničného, ktorý dosiahol čas 11,29 sek.
   V budúcom roku sa uskutoční jubilejný piaty ročník tohto zaujímavého gurmánskeho podujatia.
Milan Oravec