Ad: Stĺpček o ,,stĺpku

Vladimír Mizerák / Apríl 2007 / Prečítané 1572 krát
   Ako pravidelný čitateľ a občasny prispievateľ, dovoľujem si vás upozorniť na prinajmenšom nevhodnosť zverejnenia anonymného článku uverejneného v minulom čísle (Ad: Stĺpček o ,,stĺpku"), pod ktorý sa podpísala tzv. Občianka mesta.
   Som toho názoru, že obsahová úroveň tohto mestského periodika by v žiadnom prípade nemala byť dehonestovaná zverejnením správy typu ,,Agentúry JPP", najmä ak jej cieľom je konkrétnu osobu poškodiť, alebo z nej urobiť ,,trtka", ako píše vo svojom Stĺpku po našem samotný strýco Lajo. Seriózne noviny takýto spôsob verejnej diskusie jednoducho nerealizujú.
Veľmi rád by som sa dozvedel vaše stanovisko ako šéfredaktora novín Pezinčan a tiež redakčnej rady novín na dôvody zverejnenia tohto anonymu a kto za to nesie zodpovednosť.
Vladimír MizerákOdpoveď šéfredaktora:
– Pán Mizerák sa pýta, kto je zodpovedný za to, že sa v našich novinách objavila reakcia na Stĺpek po našem od čitateľky, ktorá vystupuje pod označením Občianka mesta. O článkoch, ktoré idú do novín rozhoduje šéfredaktor, ktorý je v zmysle zákona č. 81/1966 zb. o periodickej tlači, z poverenia vydavateľa zodpovedný za obsah novín.
    Vytýkate nám, že články podpísané takýmto označením nesvedčia o serióznosti novín. Potom ale za neseriózne by sme museli označiť takmer každé písané periodikum, pretože v rubrikách čitateľov je toto bežná prax. Pisateľ síce napíše pod príspevok svoje meno, ale požiada redakciu, aby ho nezverejnila. Tak je to aj v tomto prípade.
   Za ďaleko neserióznejšie považujem, keď si pisateľ pod kritický príspevok vymyslí iné meno alebo uvedie zavádzajúcu značku zloženú z iniciálok iného mena. V takýchto prípadoch môžete ešte niekomu ublížiť.
   Môj názor na anonymov som už dávnejšie vyjadril, vôbec nie som rád, že existujú, ale stále je ich dosť. Niektoré sú hrubé, urážlivé, iné upozorňujú celkom konkrétne na nedostatky a problémy, pisatelia však nechcú zverejniť svoje mená. Vraj ľudia sú zlí, možno majú aj svoju pravdu... K anonymom mám preto rozdielny postoj.
   A ešte prečo sa vôbec objavila reakcia čitateľky pod značkou Občianka mesta v novinách? Keď je človek demokrat, musí pripustiť aj iný názor. Vôbec si nemyslím, že článok o ktorom píše pán Mizerák je urážlivý, hoci by sa mu dalo tiež čosi vyčítať. Tak isto ako ďalším názorom, ktoré sme uverejnili v Pezinčanovi predtým.
   Netvrdím, že uverejníme všetko, ale väčšina kritických príspevkov, pokiaľ sú slušné, sa do novín dostane. Keď čítam iné mestské noviny vydávané samosprávou, mám dobrý pocit, že sme v tomto smere oveľa ďalej.
Milan Oravec,  šéfredaktor

Ohodnoťte článok: