Etnofestival plný zaujímavostí a dobrej nálady

Barbora Bereznáková / Marec 2007 / Prečítané 1995 krát
   Už po šiestykrát sa konal poslednú februárovú sobotu v Dome kultúry ETNOFESTIVAL, podujatie, ktorého organizátorom je Občianske združenie Pezinské rozprávkové divadlo.
   Tohtoročnou témou bola po minuloročnej blízkej Európe skutočne exotická a odľahlejšia Južná Amerika a Kuba. Festival, ktorý je určený a otvorený skutočne širokému spektru návštevníkov, bol tradične rozdelený do rôznych sekcií, aby si každý návštevník mohol prísť na to svoje. Tým, ktorí sa radi nechávajú inšpirovať a túžia zakúsiť dobrodružné cesty na vlastnej koži, sa určite zišli rady a rozprávania skúsených cestovateľov, ktorí pomocou audiovizuálnej dokumentácie preniesli diváka priamo na chodníčky po svojich vlastných stopách v rámci sekcie statických obrázkov. O svoje zážitky a dojmy sa s nami podelil dobrodruh Marek Jurina, Martin Navrátil a hosť z Českej republiky Martin Mykiska. Pre filmuchtivých návštevníkov boli pripravené pohyblivé obrázky – sekcia dokumentárnych filmov, ktoré na festival láskavo zapožičiava OZ Človek v ohrození z archívu festivalu Jeden svet. Prostredníctvom ich príbehov sme sa dozvedeli, ako žijú obyčajní ľudia v krajinách poznačených revolúciami, diktátorskými režimami a často občianskymi nepokojmi, ale na druhej strane aj ľudia v krajinách slnka, kávy a bezstarostných horúcich rytmov latino hudby. V priestoroch KC bolo možné vidieť výstavu autorských fotografií Jozefa Terema z jeho cesty po Guatemale. Počas celého festivalu sa každý mohol občerstviť v čajovni Čhajori tematicky pravými a kvalitnými čajmi z Južnej Ameriky. Pre tých najsmädnejších boli prichystané aj tradičné miešané nápoje. Večer na pódiu podali vynikajúci výkon slovenské skupiny hrajúce hudbu Latinskej Ameriky, a to formácia Sin Fronteras, ktorá zaujala tradičným štýlom Mariachi a zahrala typické mexické serenády. Celé publikum doslova roztancovali hudobníci z Mango Salseros rytmickou a zmyselnou hudbou, ktorá vzniká moderným miešaním rôznych štýlov súčasnej salsy a peruánskej hudby. Koncert príjemne spestrili ukážky latino tancov v podaní skvelého pezinského súboru.
   Tento etnofestival bol skutočne plný informácií, zaujímavostí a dobrej nálady, avšak ani minulé ročníky nezaostávajú. Porozprávať čo-to o svojich cestách nám prišli takí hostia ako Andrej Bán alebo Vlado Dudlák, svoje umenie dokumentárnej fotografie prezentovali medzi inými aj Alan Hyža či Martin Črep. Návštevníci Etnofestivalu v minulosti precestovali orientálnu Áziu a vďaka dokumentom Pavla Barabáša aj rozprávkové kúty pod strechou sveta – Kilimandžárom, Blízky Východ, zaujímavé miesta Európy, aké možno nepoznáte, Latinskú Ameriku, Karibik a mnohé iné...na pódiách sa predstavili napr. Pressburger Klezmer Band, Čmelka alias dnešná Sui-Vesan, Ghymes či maďarská formácia Korai Orom a djs. Festival sa vždy nesie v príjemnej a priateľskej atmosfére, ktorú vykresľuje krásne fínske príslovie hovoriace: ,,Neexistujú cudzinci. Iba priatelia, ktorých nepoznáme..." Už teraz sa môžeme tešiť na budúcoročné vydanie pezinského Etnofestivalu.
Barbora Bereznáková
 

Ohodnoťte článok: