Problém s premnoženými holubmi možno riešiť len dôslednými regulačnými opatreniami

Marec 2007 / Prečítané 1848 krát
   Pezinok, tak ako iné mestá, hľadá riešenie, ako zakročiť proti nadmernému množeniu holubov.
   Holuby sa usadili v mestách, kde našli vynikajúce podmienky obživy a hniezdenia. Ich populácia sa sústavne zväčšuje, pretože v podstate nemajú žiadnych prirodzených nepriateľov. V dôsledku toho sa premnožujú a spôsobujú škody na budovách, znečisťujú verejné priestranstvá a súčasne sú prenášačmi rôznych chorôb a infekcií, ako sú vtáčia tuberkulóza (závažné bakteriálne ochorenie prebiehajúce najmä pľúcnou formou, čo je nebezpečné najmä pre starších ľudí, malé deti a osoby so zníženou obranyschopnosťou organizmu), ornitóza – psitakóza (ochorenie podobné chrípke, spôsobené chlamýdiami, prebiehajúce často až vo forme ťažkého atypického zápalu pľúc) a črevné nákazy (hnačky), najmä salmonelózy.
   Holubov pribúda a všade kde sa usadia zanechávajú trus, ktorý je okrem zdravotného rizika aj nepeknou ozdobou prostredia.
   Proti premnoženým holubom treba zakročiť, ale musíme si uvedomiť, že celkové zlikvidovanie holubej populácie nie je možné, preto sa naša snaha musí sústrediť na reguláciu. Na tej sa však musíme podieľať všetci v rámci svojich možností.
   Z toho dôvodu vyzývame majiteľov nehnuteľností, najmä v centre mesta, na odstraňovanie budovaných hniezd, predovšetkým na kostoloch, a na znemožnenie prístupu holubov do podkrovných priestorov a na balkóny. Súčasne vyzývame občanov, aby prestali holuby kŕmiť a tým ich prinútili opúšťať centrum mesta a hľadať potravu v extraviláne.

Oddelenie  životného prostredia MsÚ v Pezinku

Ohodnoťte článok: