Tentoraz zamieri do Latinskej Ameriky

Január 2007 / Prečítané 2543 krát
   Blíži sa február, a to okrem obráteného listu v kalendári či hádam možného ochladenia znamená aj významnú skutočnosť, že sa už po šiestykrát všetci môžeme tešiť na festival plný exotických obrázkov, zážitkov z ciest, rozprávaní, hudby, rytmov, tanca, chutí a vôní, jedným slovom ETNOFESTIVAL.
   Po minuloročnej, blízkej, téme Európa zavítame do krajín vzdialenejších a ponad Atlantik sa presunieme do sveta slnka, strhujúcich rytmov, kávy, usmiatych a naoko bezstarostných tvárí obyvateľov Latinskej Ameriky. Čím tieto končiny lákajú Stredoeurópana a aké slasti či strasti pre neho môžu skrývať? Ako sa povie banán po španielsky a ako teplo je v Ohňovej zemi? Aj na tieto otázky nájdete odpoveď v poslednú februárovú sobotu 24. 2. vo všetkých spoločenských priestoroch Domu kultúry v Pezinku, kde na vás už od 15.00 hod. budú čakať zaujímavé filmy, prednášky, cestovatelia, vernisáž fotografií, hudba, workshopy a obchodíky s exotickým tovarom z celého sveta, príjemné posedenie s priateľmi v čajovni a mnohé iné... Navyše, od ôsmej hodiny vás určite na záverečnom koncerte očaria a roztancujú rytmy Južnej Ameriky.
   V tradičnej filmovej sekcii môžete tentoraz uvidieť dokumentárny film Cuba Libre, o najväčších túžbach obyvateľov ostrova ,,zmrazeného v čase“, ďalej brazílsky film Kráľ Afroreggae, ktorý divákovi priblíži odvrátenú stránku života v Rio de Janeiro, film Beningo: Zabudnutý revolucionár z dielne Marlou van den Berg o farmárovi, ktorý bojoval po boku Fidela Castra a Ernesta Che Guevaru a neskôr zažil bolestné vytriezvenie z opojných ideálov revolúcie, dokument z prostredia súčasnej Bolívie Naše heslo: kríza, a snímku z krásnych čílských Ánd o tom, ako sa darí i nedarí pôvodným indiánskym obyvateľom uhájiť si svoje práva. Všetky filmy budú premietnuté v spolupráci s občianskym združením Človek v ohrození, a festivalom Jeden svet, ktorého organizátorom touto cestou ďakujeme.
   Ani tento rok nebude na Etnofestivale chýbať sekcia statických obrázkov. Premietnuť majstrovské fotografie a porozprávať zážitky z ciest po krajoch latinsko-amerických vám prídu zaujímaví cestovatelia ako Marek Jurina, ktorý nás prevedie stopom z Buenos Aires do Ria. Do problematiky súčasnej Kuby nás uvedie Ivana Kullová, okrem iného aj autorka knihy Väzni ostrova slobody. So svojimi skúsenosťami sa s nami podelí ostrieľaný cestovateľ Martin Navrátil. Južná Amerika je čoraz menej vnímaná ako pravlasť starodávnych indiánskych kultúr a preto nám Martin Mykiska o nich porozpráva vo svojich prednáškach Tajomný svet andských civilizácií alebo Inkovia a jedno prekvapivé tajomstvo o Machu Picchu a tiež s ním pocestujeme až do Bolívie – krajiny fiest. Tešiť sa môžeme aj na Eddyho Portellu, ktorý priblíži Peru, ako ho pozná on, a súčasťou jeho prednášky bude aj živý workshop o peruánskej hudbe, kde si každý môže priniesť aj svoje bubny, píšťalky a iné nástroje a my už sa tešíme, čo všetko sa podarí vytvoriť. Prekvapením tohtoročného festivalu bude tanečná sekcia – živé ukážky latinsko-amerických tancov, kde sa jedno prekvapivé tajomstvo o Machu Picchu a tiež s ním pocestujeme až do Bolívie – krajiny fiest. Tešiť sa môžeme aj na Eddyho Portellu, ktorý priblíži Peru, ako ho pozná on, a súčasťou jeho prednášky bude aj živý workshop o peruánskej hudbe, kde si každý môže priniesť aj svoje bubny, píšťalky a iné nástroje a my už sa tešíme, čo všetko sa podarí vytvoriť. Prekvapením tohtoročného festivalu bude tanečná sekcia – živé ukážky latinsko-amerických tancov, kde sa každý môže naučiť čoto z horúcich krokov tanga, salsy, samby, rumby a rôznych iných a neskôr to využiť v praxi priamo na parkete.
   Počas celého festivalu sa návštevníci budú môcť v čajovni občerstviť povzbudzujúcimi juhoamerickými čajmi s liečivými účinkami, ako je maté, lapacho a mnohé iné. Špecialitou bude aj ponuka brazílskej kávy Fair-trade, ktorá vás nielen prekvapí svojou chuťou, ale sa popri jej popíjaní môžete dozvedieť niečo o spravodlivom obchode s exkoloniálnymi krajinami. Pre tých najsmädnejších pripravíme aj čerstvé miešané drinky ako mojito, cuba libre či piňacolada.
   Veru, zdá sa, že tohtoročný Etnofestival bude presiaknutý bohatým programom, ale hlavne dobrou náladou a priateľskou atmosférou podfarbenou rozcítenými piesňami a presvietenou juhoamerickým hrejivým slnkom. Čo dodať? Hádam len, Hasta pronto, amigos!
(babe)