Príďte na pezinské obstrléze

Ing. Eva Jamborová / Január 2007 / Prečítané 2618 krát

   Pezinok je moderné mesto v prekrásnom prostredí prírody Malých Karpát. Keď sa kdekoľvek na Slovensku spomenie jeho meno, vždy sa nájde niekto, kto poznamená ,,to poznám, máte tam výborné vínko". Je trochu smutné, že nový životný štýl obyvateľov nášho mesta väčšinu z nás tak pohltil svojou hektikou, že niet takmer času na spomienky, na vinohradnícke tradície, ktoré celé stáročia vytvárali ráz nášho mesta. Tie spomienky zostávajú už iba v srdciach starších obyvateľov a odchádzajú spolu s nimi. Deťom ich už nemá kto odovzdávať a to je trochu smutné. Pomaly sa stráca duchovné dedičstvo nášho mesta.
   Vytvorili sme si malú folklórnu skupinu Obstrléze. Obstrléze je pezinský výraz a znamená paberkovanie hrozna. Keď sa v minulosti vo vinohradoch končil zber hrozna, to zabudnuté alebo aj tzv. martinské hrozno, neskôr dozreté, sa ponechávalo pre ,,obstrlézačov". Tí chodili po vinohradoch a zbierali všetko, čo tam ešte zostalo.
   Aj my sme taká skupinka ,,obstrlézačov". Spievame si pesničky pri harmonike a spomíname, čo všetko sa v pezinských vinohradoch i mimo nich, doma v rodinách v Pezinku udialo. Robíme si scenáre, hovorené slovo, s čím príležitostne, ak nás chce niekto počúvať, aj vystupujeme. Ale myslíme si, že najlepšie scenáre píše sám život a tak sme prišli na nápad, ktorý sa nám zapáčil. Chceme vás všetkých Pezinčanov, skôr i neskôr narodených, prizvať na naše stretnutia venované našim spomienkam. Stretávať sa budeme raz za mesiac, vždy posledný pondelok o 14.30 hod. v Klube dôchodcov na Hrnčiarskej 44.
   Chceme si zaspomínať napríklad na to, ako sme slávili Vianoce, fašiangy a iné sviatky v čase našej mladosti, ako sme sa obliekali, čo sme doma jedávali, ako naši rodičia zarábali peniaze a ako sa míňali, aké remeslá boli v Pezinku, čo sa predávalo na trhu, aké boli vzťahy v rodinách medzi dospelými a deťmi, medzi susedmi, ako sme chodili na rande a o čom sme sa rozprávali, ako to vyzeralo v škole za našich čias a ešte na všeličo iné. Privítame samozrejme i vaše spomienky a námety o čom sa budeme rozprávať, zahráme si na harmonike, môžete i vy zahrať na nejakom inom nástroji, zaspievame si spoločne pesničky, ktoré sme mali radi.
   Príďte medzi nás, potešíme sa. Veď kto spomína, znovu prežíva, i keď niekedy spomienky aj bolia. Ale vždy majú hodnotu uplynulého času a to má svoju cenu. 

Za folklórnu skupinu Obstrléze, Ing. Eva Jamborová


Ohodnoťte článok: