Baníci mali šachtág

Milan Oravec / December 2006 / Prečítané 2551 krát
V sobotu 9. decembra usporiadal Malokarpatský banícky spolok v Pezinku v priestoroch Domu kultúry šachtág. Koná sa vždy v období, keď má sviatok Barbora, ktorá je patrónkou baníkov. Bol to už piaty pezinský šachtág, organizovať ho začali v roku 2002.


Skok cez kožu  absolvoval aj minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek

   Šachtág sa riadi pravidlami, na ich dodržiavanie dbajú funkcionári – prezídium, kontrárium, fuchsmajor. Na podujatí býva vždy veselo, prijímajú nových členov, ktorí skáču cez kožu, po celý čas sa popíja pivo, ktoré je hlavným nápojom. V tomto roku do baníckeho spolku pribudlo šesť nových členov, všetci museli skočiť cez kožu. Boli medzi nimi Daniel Novák, Ivan Rybárik, Dušan Vojtek, Peter Kružlík, Zuzana Slezáková a čestné členstvo získal aj hosť šachtágu – minister hospodárstva SR Ľubomír Jahnátek.
V tomto roku oceňovali aj najaktívnejších členov, z rúk ministra Jahnátka čestné medaily prevzali Jirko Vitáloš, Zuzana Slezáková a Štefan Figura.
Náš Malokarpatský banícky spolok patrí k aktívnym spolkom, jeho členovia sa zúčastňujú na viacerých podujatiach v Pezinku, ale aj v ostatných slovenských baníckych mestách. Prvý banícky spolok vznikol v Banskej Štiavnici, v súčasnosti je ich na Slovensku dvanásť. Spolky udržiavajú banícku tradíciu, aj napriek tomu, že na viacerých miestach, rovnako ako v Pezinku, sa už neťaží a bane zatvorili. Ťažba antimonitu v Pezinku skončila v roku 1992.

Požehnanie pivného dupláka    


Ohodnoťte článok: