Dve novembrové vinárske podujatia

Milan Oravec / November 2006 / Prečítané 1929 krát
Týždeň po sebe v novembri sa uskutočnili v našom meste tradičné vinárske podujatia.
To prvé – Svätomartinské požehnanie mladého vína (10. novembra), bolo určené vinárom zoskupeným v Združení pezinských vinohradníkov a vinárov. Konalo sa v Mestskej vínotéke za účasti duchovných Heleny Benkovej a Zdenka Sitku, primátora mesta Olivera Solgu, predsedníčky ZPVV Oľgy Bejdákovej a ďalších hostí.
Po akte požehnania prítomní spoločne ochutnali prinesené tohtoročné vína z malokarpatských strání, ktoré sú podľa odborníkov kvalitné, nielen vďaka poctivej práci vinohradníkov, ale aj vďaka prírode, ktorá nás obdarovala hroznom s vyššou cukornatosťou.
Na slávnosti vystúpili aj známy pezinský divadelník a ctiteľ vína Lajo Slimák a spevácky zbor Obstrléze.
Druhým novembrovým vinárskym podujatím bol Deň otvorených pivníc (17. a 18. novembra). Išlo vlastne o dva dni, keď sa pivnice po celej Malokarpatskej vínnej ceste od Bratislavy až po Trnavu otvorili pre milovníkov zlatistého moku. V tomto roku bolo otvorených rekordných 81 pivníc. V Pezinku ich bolo najviac – pätnásť. Atmosféru otvorených pivníc sme zažívali po siedmykrát.
Záujem o toto podujatie bol obrovský, navštívilo ho tritisíc návštevníkov, organizátori ani nestačili uspokojiť všetkých záujemcov. Niektorí obmedzenie počtu ochutnávačov nechápali, ale je to všetko preto, aby otvorené pivnice neboli príliš prehustené.
Aj tento rok sa potvrdilo, že Deň otvorených pivníc je jedinečným podujatím vínnej turistiky a je výbornou propagáciou našich vín i prezentáciou mesta.


Ohodnoťte článok: