Oslavy 85. výročia pezinského futbalu

Milan Oravec / Október 2006 / Prečítané 2254 krát
   V septembri si v pezinskom PŠC pripomenuli 85. výročie vzniku futbalu v našom meste. Oslavy obľúbeného športu s najdlhšou tradíciou, sa konali na miestnom štadióne, za účasti početných hostí a hráčov viacerých generácií. Samozrejme najväčší záujem pútali najstarší žijúci hráči z povojnového obdobia.
Poobede sa uskutočnil zápas bývalých hráčov Pezinka s bývalými reprezentantmi Slovenska. Naši prehrali 3:7, s profíkmi, samozrejme, ťahali za kratší koniec, ale aktérom na ihrisku nešlo ani tak o výsledok, viac mysleli na to, aby sa pri futbale zabavili a zašportovali si.
Po tomto zápase odovzdali organizátori vyše trom desiatkam starších hráčov pezinského futbalu ocenenia za viacročnú aktívnu činnosť a reprezentáciu klubu.
Na rad prišli i súčasní pezinskí futbalisti, v treťoligovom stretnutí hostili susedov zo Slovenského Grobu. Ich vysoké víťazstvo 7:2 bolo pekným príspevkom do vienka osláv.
Večer patril veľkej športovej zábave a bohatému kultúrnemu programu.
Pezinský športový klub oficiálne vznikol 29. augusta 1921. Medzi zakladateľov patrili Aladár Takacs a bratia Korinkovci. Zaujímavosťou bolo, že vtedajším brankárom nášho mužstva bol Eugen Suchoň, neskôr významný slovenský hudobný skladateľ. V oficiálnej súťaži začali Pezinčania hrať až v roku 1923. Postupne sa prebojovali až do 1. A triedy. V tejto súťaži hrali až do roku 1945.
Po vojne náš tím vyhral 1. A triedu a cez divíziu sa dostal až do D súťaže, ktorá bola na úrovni terajšej druhej ligy. V tejto celoslovenskej súťaži hrali v rokoch 1948 – 1951.
V 2. SNFL sa im darilo striedavo, zo súťaže aj vypadli, ale znovu sa do nej vrátili. Najväčší úspech pezinský futbal dosiahol v roku 1983, keď po skončení jesennej časti 2. SNFL bola Lokomotíva Pezinok o skóre na druhom mieste.
Od toho času futbalový Pezinok nedosiahol výraznejší úspech. Zdá sa, že prestupuje stále na jednom mieste. Je to tiež dôsledok toho, že v klubovej pokladnici nie je dosť peňazí na pokrytie nákladov súvisiacich s vyššou súťažou. PŠC nemá silnejších sponzorov, niet peňazí na nákupy hráčov a vybudovanie kvalitnejšieho tímu. Pomoc mesta sa viac orientuje na udržiavanie športovísk a na podporu mládežníckeho športu.
Vzhľadom na popularitu a širokú hráčsku základňu futbalu v Pezinku by si tento šport zaslúžil lepšie podmienky pre svoju činnosť. Hádam sa toho raz dočkáme.

Najstarším hráčom odovzdali ocenenia. Snímka (mo)


Ohodnoťte článok: