Pezinok – mesto priateľské k zdravotne postihnutým

MUDr. Anna Urbanovičová, Ing. Eva Lupová / Október 2006 / Prečítané 5114 krát

Boj s alergiami


Podľa pôvodného harmonogramu našej kampane je októbrovou témou Boj s alergiami. V Pezinku nie je zdravotnícke zariadenie ani záujmové občianske združenie, ktoré sa špecializuje na pomoc ľuďom s týmto zdravotným postihnutím. Pezinskí praktickí lekári, resp. pľúcny špecialista z miestnej Polikliniky MUDr. Anna Urbanovičová odporúčajú väčšinou pacientov s touto diagnózou odborníkom z oddelenia klinickej imunológie a alergiológie z Onkologického ústavu sv. Alžbety v Bratislave na Heydukovej 10 (pavilón K). Každý pacient pred vyšetrením u špecialistu alergiológa potrebuje mať so sebou výsledky základného laboratórneho vyšetrenia a samozrejme odporúčanie od svojho ošetrujúceho lekára. Na prvé vyšetrenie sa treba objednať vopred.
Kde a kedy nájdete spomínaných špecialistov:
MUDr. Júlia Michaličková (miestnosť č. 114), tel. 02/59249611
MUDr. Martin Hrubiško, PhD. (miestnosť č. 117), tel. 02/59249610.
Ordinačné hodiny majú obaja lekári rovnaké: denne od 7.15 do 8.00 hod. (odbery), 8.00 – 12.00 hod. (ambulancia), 13.00 – 14.30 hod. (konzíliá), s tým, že MUDr. Michaličková ošetruje deti (utorok, štvrtok a piatok) i dospelých (pondelok, streda) a MUDr. Hrubiško každý deň iba dospelých.

Pár slov o alergiách

   Alergia sa považuje za chorobu civilizácie. Civilizácia prináša nielen pozitívne výdobytky, ale vplyvom zmien, ktorými prešlo ľudstvo v stravovacích návykoch, zmien ovzdušia a kontaktov s rôznymi chemikáliami a konzervačnými látkami sa vytvárajú podmienky pre nárast alergických ochorení. Dnes je v populácii asi 40 percent alergických jedincov.
Alergia najčastejšie postihuje dýchací systém s typickými prejavmi alergickej nádchy, alergického zápalu prínosných dutín, ale aj prejavmi alergickej bronchiálnej astmy. Časté sú aj alergické prejavy kožné (ekzémy), očné (zápaly spojiviek), ale vyskytujú sa aj prejavy zažívacieho systému (zápaly, hnačky). Alergiám sa môžeme brániť prevenciou, ktorá sa nie vždy dá realizovať, ale hlavne včasnou diagnózou, liečbou a dobrým manažmentom vzniknutého alegického ochorenia. Toto patrí už do kompetencie špecialistu alergiológa. Ak máte podozrenie na alergické ochorenie obráťte sa na vášho praktického lekára.

 Viac informácií na www.alergia.sk

 

   Súčasťou kampane Pezinok – mesto priateľské k zdravotne postihnutým je i prieskum názorov občanov mesta na podmienky života zdravotne postihnutých v ňom. Organizátori kampane prosia o vyplnenie a doručenie uverejneného anketového lístku podľa pokynov v ňom. Výsledky ankety budú uverejnené prostredníctvom časopisu Pezinčan a TV Pezinok. Víťaz ankety – osobnosť s mimoriadnym humánnym cítením bude ocenená na podujatí Náš deň, ktoré sa uskutoční v piatok 8. 12. 2006 v Kultúrnom centre v Pezinku. Pri tejto príležitosti budú vyžrebovaní a získajú tričko s logom Pezinka i traja respondenti, ktorí odovzdajú vyplnené anketové lístky do 10. 11. 2006.


Ohodnoťte článok: