Stolní tenisti do Guinessovej knihy

Milan Oravec / Október 2006 / Prečítané 2415 krát

Aktéri rekordu s pohármi prezidenta SR a primátora Pezinka, zľava: Ladislav Vizent, Rudolf Herda, Ján Belay, Eman Hrdlovič, František Béber, Branislav Belohlávek.

 

   Tento mesiac sme boli v Pezinku svedkami druhej rekordnej dvadsaťštyri hodinovky. Vo februári bol v mestskej plavárni vytvorený slovenský rekord – formou plaveckej štafety nepretržite plávalo po celých 24 hodín 348 plavcov amatérov. O druhý slovenský rekord sa 6. a 7. októbra pokúsili šiesti stolní tenisti, ktorých úlohou bolo nonstop hrať pingpong na jednom stole 24 hodín.
O rekord sa pokúsili dve trojčlenné družstvá: žltí – Rudolf Herda, Ján Belay, Ladislav Vizent a modrí – František Béber, Branislav Belohlávek, Eman Hrdlovič. Miestom podujatia bola spoločenská sála Domu kultúry.
Prvým duelom v piatok o 15.15 hod. bola štvorhra, v ktorej nastúpili Béber s Belohlávkom proti Herdovi s Belayom. V záverečnej dvojhre v sobotu poobede, ktorá dovŕšila 24 hodín nepretržitej hry, bojovali Hrdlovič s Belayom. Svedkom úspešného pokusu o rekord bol slovenský rozhodca Igor Svítok. Bol pri obidvoch pezinských športových rekordoch. Podklady o oboch poslal do Londýna s návrhom, aby boli zapísané do Guinessovej knihy rekordov.
Pezinskí stolní tenisti počas pokusu o rekord odohrali dvanásť úplných stretnutí a z posledného sedem zápasov. Jedno stretnutie pozostávalo z 10 zápasov. Z pohľadu hodnotenia družstiev boli úspešnejší modrí, v bodovom hodnotení dosiahli skóre 11:7. Najviac zápasov vyhral Herda – 33, Belohlávek 30, Béber 22.
Družstvo modrých prevzalo Pohár prezidenta SR Ivana Gašparoviča, ktorý im odovzdal zástupca Kancelárie prezidenta SR Dárius Rusnák. Pohár primátora Pezinka Olivera Solgu získal najúspešnejší hráč R. Herda. Certifikát z Knihy slovenských rekordov rekordmanskému tímu odovzdal Igor Svítok.
Zápasy rozhodovalo šesť arbitrov, ktorí sa striedali po 10 zápasoch. Úvodný duel rozhodoval medzinárodný rozhodca p. Vaniak. Na podujatí bol prítomný aj predseda Slovenského stolnotenisového zväzu Zdenko Kríž. Pri príprave akcie aktívne pomáhali členovia stolnotenisového klubu ZŠ Na bielenisku a ďalší.
Projekt podporilo aj Mesto Pezinok a viacerí sponzori. Súčasťou podujatia boli sprievodné akcie zamerané na popularizáciu stolného tenisu.
Hlavný organizátor a jeden z hráčov František Béber sa podelil s nami o bezprostredné dojmy: –
Sme všetci veľmi radi, že pokus o rekord sa vydaril. Vyžiadalo si to od každého z nás veľké vypätie. Keď sa tak dlho hrá, prirodzene, prichádza na človeka únava, neobišla nikoho, ale dokázali sme sa navzájom podporiť a povzbudiť. Jedli sme bežnú stravu – na večeru vyprážané rezne, na raňajky suchú salámu s horčicou a chlebom, na obed prírodné kuracie rezne s tarhoňou. V noci sme jedli jablká a banány. Vypili sme spolu 50 litrov tekutín. Počas hry sme nemali žiadne zdravotné ťažkosti, hoci došlo aj k trom zle vyzerajúcim pádom, spôsobeným pošmyknutím na parketách. Priznám sa, že po dokončení som mal riadnu svalovicu a pobolievalo ma rameno. Bol to aj dôsledok tréningového výpadku, pred dvomi týždňami som mal totiž dosť ťažkú chrípku.


Ohodnoťte článok: