Dychovkári ďakujú

September 2006 / Prečítané 1847 krát
Skupina ľudí, ktorí majú radi tradície a najmä dychovú hudbu, nie je veľká, ale verná. To je jeden z mojich poznatkov z ostatného festivalu dychových hudieb Dychovky v preši.
Tohtoročný festival bol rozšírený o jeden deň, o štyri kapely a hosťa z Izraela. Takmer 260 účinkujúcich muzikantov po tri dni ladilo prekrásne tóny piesní a vytvorilo výbornú náladu i napriek upršanému počasiu. Festival navštívilo šesťsto ľudí.
Všetkým patrí vďaka za vytvorenie nezabudnuteľnej atmosféry. Dychovky v preši sa zaradili medzi najlepšie a najväčšie festivalové podujatia tohto druhu v Bratislavskom kraji i na Slovensku.
Slovenské, moravské i izraelské piesne, ktoré na festivale odzneli, potešili veľa ľudí a príjemne ich naladili. Naplnilo sa i motto festivalu: ,,Dychová hudba bola, je a bude vždy potrebná".
O úspech festivalu sa pričinili hlavní aktéri podujatia – muzikanti a speváci. Avšak nemohlo to byť bez podpory a pomoci sponzorov: Mesto Pezinok, Nadácia Revia, VÚB Pezinok, DISI Pezinok, ECOREC Slovensko, Krajstav Modra, Brenntag Pezinok, Batea Pezinok, VITIS Pezinok, FESTGlas Pezinok, Regena Pezinok, MaM coorp Pezinok, Instamik Pezinok, Novplasta Šenkvice, Víno Pavelka-Sobolič Pezinok, Víno Jano Limbach, Petmas Pezinok, Conet Pezinok, Reštauračné služby Binder Šenkvice, Víno Matyšák Pezinok, Obec Slovenský Grob a mediálnych partnerov – Televízia Pezinok, mestské noviny Pezinčan, redakcia Pezinsko, Obecné noviny, Slovenský rozhlas. Naše poďakovanie patrí i celému kolektívu pracovníkov Kultúrneho centra v Pezinku. 
Taktiež ďakujeme priateľom, ktorí nechcú byť menovaní, ale keď ich požiadame o pomoc, vždy nám ochotne pomôžu.

František Féder , predseda festivalu

 

Hosťom VI. medzinárodného festivalu Dychovky v preši v Pezinku bol izraelský hudobnospevácky ľudový súbor Mor a Kinamon. Skupina vznikla v roku 1986 v meste Petach Tikva. Súbor vystupoval na mnohých miestach v Izraeli i v zahraničí. Umeleckým vedúcim je Adam Hafter, ktorý do Izraela emigroval z Poľska. Súbor prezentuje širokú škálu hudby orientálneho rázu. Izraelčania mali v Pezinku dve vystúpenia.