Vína značky VINKOVA žnú úspechy

Milan Oravec / September 2006 / Prečítané 1965 krát
Na júnovom hodnotení stovky najlepších slovenských vín, ktoré sa dostali do Národného salónu vín, získali jednu z hlavných cien a dobre obstálo aj ich ďalších päť vín. Úspech pezinskej vinárskej firmy v prestížnom hodnotení dokazuje, že produkujú kvalitné výrobky.
Za firemnou značkou VINKOVA sa skrýva vinárska rodina Koštálovcov. S vinárstvom začal ešte dedo, pokračoval otec a teraz jeho dvaja synovia. Teda tri generácie vinárov. V súčasnosti firmu vedú bratia Roman a Juraj.
Podnikať s vínom začali už za bývalého režimu v roku 1985 v pivnici na Medenej ulici v Bratislave. Spracúvali hrozno z Devína, ako prví v tejto oblasti vína aj oficiálne predávali. Hrozno dorábali v prenajatých viniciach.
    Priestory v Bratislave už nepostačovali, preto výrobu premiestnili na čas do Vištuka do objektu družstva. Ani to im nevyhovovalo a tak si prenajali priestory v Modre. Stále však hľadali lepšie podmienky, chceli vlastné objekty s ideálnejším riešením. To sa im podarilo až v Pezinku pred 6 rokmi, keď našli nové sídlo na Tehelnej ulici.
Firma Vinkova sa zaoberá výlučne vinárstvom, hrozno vykupujú od vinohradníkov. Spracúvajú len vybrané odrody hrozna z malokarpatskej oblasti ale aj iných, najmä južných slovenských oblastí. Sú nároční na kvalitu hrozna, vyberajú si ho už na koreni. Zameriavajú sa prevažne na červené vína ako Cabernet Sauvignon, Alibernet, Dornfelder a iné. Špecialitou ich výroby je Cabernet Sauvignon – rosé, ktorý bol aj najvyššie ocenený v Salóne vín.
Vína firmy Vinkova putujú prevažne do Bratislavy, smeruje tam až deväťdesiat percent celej produkcie. Zvyšok ide do iných častí Slovenska a v menších množstvách aj do zahraničia. Odberateľmi na domácom trhu sú vínotéky, hotely a reštaurácie, avšak zásobujú aj krčmy a diskotéky, ale inou kategóriou vín. V súčasnosti veľa záleží na kúpyschopnosti obyvateľstva, všade ľudia nemajú na kvalitné dvestokorunové vína, preto vyhľadávajú lacnejšie.
    Roman Koštál si myslí, že stolové vína neskôr postupne zaniknú, viac sa bude presadzovať kvalita, tak ako je to vo svete. Neznamená to, že nebudú sudové vína, ale len v malej miere, ľudia budú viac oceňovať kvalitu.
Firma Vinkova je rodinná firma, na otázku v čom sú jej prednosti nám Roman Koštál povedal: –
Takýchto rodinných firiem nie je veľa. Má to iste svoje výhody, azda najväčšiu v tom, že tie naše srdiečka pre firmu bijú rovnako, máme spoločný záujem na jej rozvoji, máme k nej oveľa bližší vzťah, našu stratégiu nemusíme nikomu prispôsobovať, k cieľu ideme priamočiarejšie. Výrobu neustále modernizujeme, v čom budeme pokračovať. Záleží nám veľmi na tom, aby značka VINKOVA bola značkou kvality.


Ohodnoťte článok: