Primátor v talianskom mestečku Cormóns

redakcia / September 2006 / Prečítané 2419 krát
V dňoch 18. – 21. augusta navštívil primátor Pezinka Cormóns. Zúčastnil sa na oslavách nazvaných Mitteleuropa (Festival ľudu strednej Európy), ktoré sa v tomto meste konajú už niekoľko desiatok rokov a stretávajú sa na nich zástupcovia Talianska, Rakúska, Česka, Slovenska, Maďarska, Chorvátska, Slovinska a Srbska.

 

Zľava: Jozef Mikloško s manželkou, Oliver Solga s manželkou a Stanislav Valo na oslavách Mitteleuropa v Taliansku.

 

 

 Popri oficiálnych delegáciách sa tu predstavujú aj folklórne hudobné súbory a skupiny v dobových uniformách z prvej svetovej vojny. Slovenskú delegáciu tvorili veľvyslanec SR v Ríme Stanislav Valo, bývalý veľvyslanec Jozef Mikloško s manželkou a primátor Pezinka Oliver Solga s manželkou. Prvý deň navštívili vojenský cintorín v Brazzane (píšeme o tom na inom mieste), slávnosti v meste Cormóns a prehliadku folklórnych súborov v Giassicu. Pri tejto príležitosti sme sa na dojmy z návštevy možno budúceho partnerského mesta opýtali primátora Pezinka:
,,Cormóns je krásne mesto na severe Talianska, blízko slovinských hraníc. Je to typický vinohradnícky kraj s pestovaním skvelého bieleho i červeného vína. Obyvatelia sú nesmierne srdeční a mnohí, s ktorými sme sa stretli, poznali Pezinok, pretože naše mesto navštívili v máji tohto roku. Boli u nás takpovediac na špionáži, pretože Pezinok si vybrali ako svoje budúce partnerské mesto. Niekoľko desiatok ľudí na čele s primátorom Claudiom Cucutom si z Pezinka zapamätali hlavne historickú architektúru a reštauráciu u Matyšáka. Veľkú prácu v propagácii Slovenska a nášho mesta tu zohrali i bývalý i súčasný veľvyslanec SR v Taliansku. Samotné oslavy so svätou omšou a alegorickým sprievodom sa v mnohom podobali nášmu Vinobraniu. Mali sme možnosť vidieť krásu kostýmov jednotlivých krajín, vynikajúce hudobné súbory a množstvo podujatí, ktoré boli pre nás inšpiráciou. Dlhé hodiny rozhovorov smerovali k prezentácii jednotlivých krajín, ich histórie, ekonomiky, ale tiež kultúry a umenia, ako i ponúk v oblasti cestovného ruchu a turistiky. Verím, že naše stretnutie bude pokračovať v podobe budúcich kontaktov našich občanov, mladých ľudí, športovcov, vinárov a ostatných s obyvateľmi Cormóns. Prvá príležitosť bude už na Vinobranie, keď nás malá skupinka na čele s primátorom osobne navštívi".


Ohodnoťte článok: