Ponúkame priestor pre rodiny s postihnutými deťmi

Katarína Demovičová / Júl 2006 / Prečítané 2254 krát
  Prečítala som si vyjadrenia matiek s postihnutými deťmi (Pezinčan č. 4/2006), čo všetko by pre ne v Pezinku mohlo vzniknúť. Je to zaujímavý postreh. Určite to majú s takýmito detičkami doma ťažké. Veď aj so zdravými deťmi je veľa starostí, najmä v prvých rokoch života. Boja sa pustiť do vzniku novej organizácie, ktorá by sa venovala postihnutým občanom nášho mesta, pretože všetok čas venujú svojmu dieťaťu a rodine. A vytvorenie združenia nie je jednoduchá vec. Radi by sa niekde stretávali, vymieňali skúsenosti, či len tak sa podporili navzájom, že nie sú sami...
Preto si vám dovoľujeme ponúknuť príležitosť stretávať sa v Centre pre rodinu – MaMaTaTaJa v Pezinku, na Holubyho 91, v bývalých priestoroch Charity. Vzniklo tu Centrum, v ktorom sa stretávajú mamičky na materskej dovolenke i po nej v doobedňajších i poobedňajších hodinách. Je tu dobre vybavená herňa s hračkami i guľôčkovým bazénom, ktorý je dobrou rehabilitačnou pomôckou nielen pre postihnuté deti. Práve sme zariadili telocvičňu (za finančnej podpory Malokarpatskej komunitnej nadácie – REVIA), v ktorej sa môžu zahrať i staršie deti. V kuchynke si mamičky môžu uvariť kávičku či ohriať dieťaťu čaj, tie menšie detičky v pokoji dojčiť, či prebaliť i uložiť do postieľky. V Centre je možnosť využiť služby špeciálneho pedagóga či ekonomického poradcu. Uvítame medzi sebou nielen mamy, ale aj otcov či starých rodičov.
Ešte donedávna k nám chodilo niekoľko mamičiek s postihnutými či hyperaktívnymi detičkami, ktoré majú problém hrať sa s inými deťmi... Stretávali sa vždy jeden deň v týždni, ktorý bol vyhradený pre ne. So starostlivosťou o detičky v Centre im pomáhali naše pracovníčky, ktoré im v prípade potreby na chvíľku postrážili i dieťa. Teraz však detičky začali chodiť do škôlky a tak sa prestali stretávať.
Mamičky s postihnutými deťmi Centrum pre rodinu vám ponúka priestor – klubovňu, kde by ste sa mohli stretať. Máme i skúsenosti s písaním projektov, čo by ste možno uvítali a spoločnými silami by sme mohli vytvoriť priestor, v ktorom by si i rodina s postihnutým dieťaťom našla svoje miesto.
V blízkej budúcnosti chystáme rekonštrukciu vstupnej haly, aby lepšie vyhovovala podmienkam mamičiek s kočíkmi.
Nech sa páči, môžete sa k nám prísť pozrieť každý deň v čase od 9.00 do 12.00 a v stredu aj od 13.00 do 18.00 hod. Spolu môžeme zmeniť Pezinok na mesto priateľské i k zdravotne postihnutým deťom.