Cibulák oslávil osemnáste narodeniny

Veronika Hanuliaková / Júl 2006 / Prečítané 1983 krát
Kto počas posledného júnového víkendu zavítal do ulíc nášho mesta, určite neobanoval. Pezinok sa už po osemnásty krát premenil na zázračné miesto plné skvelých divadelných vystúpení, hudby, filmu a vône cibuľového chleba. Reč je samozrejme o Medzinárodnom divadelnom festivale Cibulák 2006.
Trojdňový program, to je výsledok takmer ročnej usilovnej práce organizačného tímu z OZ P.R.D. – partie ľudí, ktorej nechýba poriadny kus nadšenia a hlavne tvorivých nápadov. Partie, ktorá sa už po osemnásty krát rozhodla priniesť do nášho mesta kus naozaj kvalitnej kultúry. Divadelné predstavenia aj tento rok navštívilo množstvo divákov. V prevažnej väčšine sa samozrejme odohrávali pod šírym nebom, ktoré doprialo festivalu k jeho osemnástinám pekné slnečné počasie. Do pomyselného veku dospelosti vstúpil tohtoročný Cibulák s bohatým programom, ktorý odštartoval už vo štvrtok večer a bol venovaný výlučne domácej slovenskej scéne.
Ako prvé sa návštevníkom predstavilo Divadelné združenie Partizánske so svojou hrou Spomienky budúceho starca. Poeticky ladený príbeh s nápaditou scénou bol akoby mozaikou poskladanou zo života a fragmentov tvorby známeho sovietskeho intelektuála a umelca Daniila Charmsa. Ďalšie z predstavení – Umri, skap a zdochni, vzniklo v dielni autorského divadla Skrat pod režisérskou taktovkou Dušana Vicena. Tragikomická výpoveď zdanlivo absurdných dialógov dotvorená videoprojekciou a hudbou Požoň sentimentálu sa stala akýmsi duševným striptízom zvláštnych vzťahov a doby, ktorú žijeme. Hviezdou prvého festivalového večera sa určite stali Modelky kultového divadla GunaGU. O úspech predstavenia zo zákulisia modelingových a castingových agentúr sa postarali najmä jeho skvelí hlavní protagonisti – Petra Polnišová, Oľga Belešová a Dano Dangl. Pre divákov v plnej estrádnej sále nachystali vynikajúcu a dynamickú šou plnú vtipných dialógov priamo z móla fiktívnej módnej prehliadky.
Piatkový program otvorilo domáce divadlo PIKI jednou z najpôsobivejších hier svojho repertoáru O deviatich mesiačikoch. Malí aj veľkí diváci sa mohli presvedčiť, že bábätká nenosia bociany či vrany, jednoducho, že s dobrodružstvom života je to všetko úplne inak, ako si doteraz mysleli.
   O značný rozruch sa v uliciach nášho relatívne pokojného mestečka určite postarali zahraniční hostia. Priamo z Nemecka k nám na starom citroene, prezývanom aj káčatko, vpadli Bängditos. Nič netušiaci diváci, či náhodní okoloidúci sa vzápätí stali súčasťou ich živej grotesky plnej skvelých nápadov a improvizácií. Inak to nebolo ani v prípade ďalšieho predstavenia s príznačným názvom On the road again. Trojica roztomilých starčekov z Francúzska, ktorá na svojich potulkách ulicami objavuje čaro moderného sveta, zaujala dokonca aj ochrancov verejného poriadku, ktorí asi budú na Compagnie SDF dlho spomínať. Nadšeným potleskom odmenili festivaloví návštevníci aj pouličného klauna z Belgicka. Charizmatický Elastic skutočne nešetril nápadmi, grimasami či akrobatickými kúskami, ktoré v publiku vyvolávali salvy smiechu. O jeho vynikajúcej šou na Radničnom námestí mnohí hovorili ako o najlepšom predstavení tohtoročného Cibuláku.
V dobrom svetle sa ukázali aj hostia z Čiech, kde história pouličných divadelných spoločností siaha do časov dávno minulých. Čarovná scenéria parku a zámockého nádvoria bola pre projekcie súborov Kvelb, Mimotaurus, či pre Bílé divadlo naozaj šťastným riešením. V ich poetických príbehoch plných fantázie nechýbal humor, skvelá hudba, nápadité bábky, chodúle, akrobatické výkony, ani fascinujúce efekty s ohňom. Rozprávky, legendy, či symbolické príbehy podané originálnou divadelnou rečou opäť potvrdili tradíciu poctivého „komediantského“ kumštu, ktorý rozdáva smiech, radosť aj poučenie. (Bílé divadlo dokonca rozdávalo aj vynikajúci guláš, takže na svoje si prišli nielen tí, ktorí boli hladní po kultúre... )
Za zmienku určite stojí aj predstavenie literárnej skupiny Živý dôkaz. Kto očakával obligátnu „čítačku“ niekoľkých ošumelých intelektuálov, bol určite veľmi milo prekvapený tým, čo títo páni dokázali povyvádzať z fragmentov svojich literárnych počinov.
Pre tých, ktorí vydržali do neskorých nočných hodín, bola pripravená hudobná produkcia, o ktorú sa postarali špičkoví DJ`s. Po prvýkrát dal Cibulák výraznejší priestor elektronickej hudbe na dvoch tematicky prepojených pódiách. Počas celého festivalu ste mohli navštíviť aj štýlovú čajovňu.
V sobotu si na svoje prišli milovníci filmového umenia. V Malej sále Kultúrneho centra mali možnosť vidieť to najlepšie z troch ročníkov Pezinského amatérskeho filmového festivalu. Svieže snímky mladých filmárov ich možno na chvíľu vytrhli z letargie, ktorá sa už dlhé roky vznáša nad slovenskou filmovou tvorbou.
Príbeh Alica za zrkadlom na motívy Lewisa Carolla, uviedol na Cibuláku mladý pezinský súbor Desky. Na festivale vystúpilo aj Divadlo na peróne z Košíc, či súbor Phenomenontheatre zo Žiliny, ktorý sa v inscenácii Kúpil som v IKEA lopatu na vykopanie vlastného hrobu zamýšľa nad konzumizmom dnešnej doby. So svojím Fyzickým básnictvím sa festivalovým divákom predstavil aj básnik, výtvarník a performer Petr Váša.
Výtvarná sekcia dala tento rok priestor skupine KREHKÍ. V Galérii Prokop sa svojou kresbou a grafikou prezentovala mladá výtvarníčka Katarína Slaninková. Veľkoplošné obrazy Mareka Ormandíka, Igora Derevenca a Martina Cuco Luciaka boli nainštalované priamo pred parkom. Koľko ľudí, toľko chutí, organizátori však veria, že sa vám tohtoročný Cibulák páčil. Ako hovorí riaditeľ festivalu Rasťo Kuttner (apropo, to je ten pekný mladý muž, ktorého ste videli na prvej strane bulletinu...) „Vždy je čo zlepšovať, vždy sa máme čo učiť“. Aj touto cestou by organizátori chceli ešte raz poďakovať všetkým zainteresovaným, sponzorom aj kamarátom... Jednoducho všetkým tým, bez ktorých by Cibulák nebol tým, čím je. Miestom, kde sa hrá skvelé divadlo, miestom stretnutí, dobrej nálady, jednoducho niečím, na čo sa oplatí tešiť celý rok.

Ohodnoťte článok: