Majster sveta z Orešia

Jún 2006 / Prečítané 2102 krát
Na aprílových školských majstrovstvách sveta v orientačnom behu, ktorých centrom bol Pezinok, zaznamenalo aj naše mesto veľký úspech. Majstrom sveta na klasickej trati sa stal člen TJ Sokol Pezinok, klub orientačného behu, Braňo Iro. Okrem tohto skvelého výsledku sa ešte na skrátenej trati umiestnil v prvej desiatke a v súťaži družstiev získal so svojími spolubežcami z družstva ZŠ Orešie bronzovú medailu. Do súťaže družstiev sa započítavali najlepšie výsledky členov tímu na klasickej aj skrátenej trati. Okrem Braňa tvorili ešte družstvo ZŠ Orešie aj Jakub Dikej, Peter Holíček, Tomáš Sokolík a Martin Miškovič.
Ôsmak z Orešia nie je príliš výrečný, prezradil nám však, že jeho cesta k orientačnému behu bola vcelku jednoduchá:
" Na našu školu prišiel pán Bilobžickij s tým, že klub orientačného behu usporadúva Pezinskú ligu. Náš učiteľ nás prihlásil celú triedu, mne sa to zapáčilo a už som pri orientačnom behu ostal. Páči sa mi na ňom všetko. Mám tam kamarátov, sme v prírode, ktorú mám rád. Raz na pretekoch v Rakúsku som aj vbehol medzi diviaky, našťastie boli ešte malé a nič sa mi nestalo."
Braňo má za sebou zrejme najvydarenejšie podujatie v doterajšej kariére, majstrovstvá sveta školskej mládeže v orientačnom behu. Aký je jeho pohľad? " Podujatie sa mi veľmi páčilo, bolo po všetkých stránkach vydarené. Pre mňa bolo aj menšou výhodou, že som poznal terény, inde by to možno dopadlo horšie. Veľmi ma však teší, že som sa v silnej konkurencii presadil." Okrem orientačného behu radí Braňo medzi svoje záľuby aj bicyklovanie a počítače. " Chcel by som študovať strednú školu elektrotechnickú, neskôr aj vysokú, lebo ma veľmi bavia počítače. Aj naďalej sa však budem venovať hlavne orientačnému behu. Verím, že sa mi podarí vyhrať nejakú medailu aj vo vyšších kategóriach. O dva roky by som chcel štartovať na ďalších školských MS v Škótsku, už ako člen národného družstva."

BRANISLAV IRO

Dátum narodenia: 7. 12. 1991
Škola: ZŠ Orešie
Klub: TJ Sokol Pezinok
Tréner: Anatolij Bilobžickij
Najväčšie úspechy: majster sveta základných škôl na klasickej trati (2006), 3. miesto družstiev na školských MS (2006), 2. miesto na majstrovstvách Slovenska štafiet (2005)


Ohodnoťte článok: