Mladí plavci z pezinského klubu

Jún 2006 / Prečítané 3222 krát
Pezinské plavecké nádeje vyrastajú z plienok. Skratku PkPk vídavať čoraz častejšie na plaveckých pretekoch žiackych talentov po celom Slovensku: Bratislava, Malacky, Handlová, Púchov... Mladé, ale ambiciózne trénerky, medzinárodné plavecké rozhodkyne, Naďa Urbančoková a Veronika Tanková, len nedávno patrili medzi výborné slovenské plavkyne. Dnes už majú za sebou aj prvé ročné skúsenosti s pezinskými deťmi od 6 do15 rokov. Je ich vyše 60 a približne polovica z nich už v jednotlivých vekových kategóriach trénuje na plavecké preteky. Méty zatiaľ nemôžu byť nedosiahnuteľne vysoko – pre staršie pezinské deti je terajším cieľom nominácia na význačnejšie slovenské plavecké preteky. Mladší plavci v súčasnosti zbierajú skúsenosti na plaveckých pretekoch talentovanej mládeže najmä v našom kraji. Prvé úspechy prichádzajú najskôr v boji so samým sebou: 3 – 4 razy týždenne tréning, vždy dva až tri kilometre, potom čoraz častejšie preteky a opäť tréningová voda, ktorej je stále málo. Chýbajú ďalšie voľné hodiny v pezinskej plavárni, lebo zanietenie tréneriek a detí bez dostatočných finančných dotácií nestačí.
O to väčšmi však tešia prvé porovnania, prvé zlepšenia. Vlani v júni pezinský klub usporiadal letné klubové preteky. Tento mesiac (24. 6.) sa uskutočnili ďalšie. Väčšina detí si za rok dokázala podstatne zlepšiť svoje osobné rekordy. Napríklad Simona Šintalová (95) sa na 100 m prsia za desať mesiacov zlepšila o neuveriteľných 19 sekúnd. Romana Baričičová (94) 100 m znak pred rokom preplávala za 2:03,90, túto jar už za 1:37,49, Michal Lovič (96) si na 50 m voľný spôsob zlepšil osobný rekord o vyše 8 sekúnd. Šesťročný Adam Brat v znaku na 50 m začínal s časom 1:06, dnes je o vyše 10 sekúnd lepší...atď.
Tešia aj prvé medaily. Naposledy z Majstrovstiev Bratislavského kraja talentovanej mládeže v bazéne STU Bratislava, kde zlato získali Simona Mičudová (98) na 50 m voľný spôsob, 50 m znak a 100 m prsia, Michal Lovič na 100 m znak a Adam Brat na 50 m znak. Bronz získali Michal Lovič na 100 m voľný spôsob a Jozef Šimo (97) na 100 m znak.
Plávanie, šport, ktorý patrí medzi najzdravšie, začal v Pezinku svoju novú kapitolu. Zatiaľ je plná mladých ľudí, odhodlania a určite aj motivácie, aby po začiatkoch prišli postupne aj výsledky v bazénoch po celom Slovensku. Aby sa skratka PkPk stala dobrou značkou.

Ohodnoťte článok: