Branislav Iro majstrom sveta v orientačnom behu školákov

Máj 2006 / Prečítané 2225 krát
Pezinok sa v dňoch 24. – 29. apríla opäť prezentoval ako mesto, kde sú ľudia schopní na najvyššej úrovni zorganizovať akékoľvek podujatie. V týchto dňoch sa tu konali Školské majstrovstvá sveta v orientačnom behu, na ktorých štartovalo vyše 500 pretekárov zo 17 krajín, medzi nimi napríklad aj z Číny, Izraela, Taiwanu, ďalších približne 100 ľudí tvorilo sprievod mladých športovcov. Naše mesto bolo centrom podujatia, konal sa tu otvárací i záverečný ceremoniál, na Radničnom námestí sa vyhlasovali výsledky a v centre mesta sa konali Preteky priateľstva.
   Podujatie organizovali Slovenská asociácia športu na školách, Ministerstvo školstva SR, Mesto Pezinok, Slovenský zväz orientačných športov a Klub orientačného behu Sokol Pezinok. Ako nám povedal Pavol Poláček, člen organizačného výboru, bolo to prvé podujatie takéhoto významu na Slovensku čo sa týka orientačných športov.
"Aj napriek tomu, že sa na šampionáte zúčastnilo viac ako 600 ľudí, nevyskytli sa žiadne väčšie problémy, čo nás veľmi teší, keďže jedným z našich zámerov bolo predstaviť zúčastneným mladým športovcom a ich sprievodu naše mesto a ukázať jeho krásu. To sa nám, myslím si, podarilo. Na základe rozhovorov s niektorými vedúcimi výprav môžem povedať, že sa im u nás páčilo a s organizáciou podujatia boli spokojní. Veľmi dobre šampionát hodnotil tiež Andrea Delphi, viceprezident ISF, ktorý mal majstrovstvá na starosti. Pezinku sme rozhodne urobili dobrú reklamu."
Slovensko získalo na majstrovstvách šesť medailí, Pezinčania sa pričinili o dve. Jediné slovenské zlato vybojoval 14-ročný žiak ZŠ Orešie Branislav Iro, ktorý zvíťazil v pretekoch na klasickej trati. Bronzovú medailu získali žiaci ZŠ Orešie taktiež na klasickej trati v súťaži družstiev, kde sa zarátali časy troch najlepších pretekárov z päťčlenného družstva. Veľmi cenné je aj 5. miesto Richarda Chrappu a 6. miesto Pavlíny Lačokovej. Najúspešnejšími krajinami podľa počtu získaných medailí boli Švédsko a Lotyšsko.
Školské majstrovstvá sveta v orientačnom behu však neboli len čisto športovým podujatím. Podľa slov P. Poláčka, je to kultúrno-športové podujatie, mladí športovci mali zabezpečený aj zaujímavý sprievodný program. Počas voľného dňa boli na výlete v Bratislave a vo štvrtok 27. apríla sa konal Večer národov.
"Pre mňa to bol veľmi emotívny zážitok," hovorí P. Poláček. "Každá krajina tu prezentovala národné zvyky, gastronomické špeciality, predviedla kultúrny program. Išlo v podstate o predstavenie svojej krajiny pod heslom: Prečo by som mal v tejto krajine stráviť dovolenku. V podaní mladých ľudí to bolo ozaj veľmi spontánne a emotívne. Samozrejme, ďalším veľkým zážitkom a zadosťučinením pre nás bolo aj odovzdávanie zlatej medaily členovi nášho klubu KOB Sokol Pezinok, Braňovi Irovi," zakončil hodnotenie šampionátu Pavol Poláček.

Ohodnoťte článok: