FEELME ako predkapela APOCALYPTICY

Máj 2006 / Prečítané 1598 krát
V júni (6. 6.) sa v bratislavskom PKO uskutoční koncert svetoznámej skupiny Apocalyptica z Fínska. Skupina si ako predkapely vybrala slovenské formácie Slobodná Európa z Bratislavy a FEELME z Pezinka (Tomas Vyberal – gitara, Laco Vyberal – basa, Petter Bittner – bicie).


l Hrať pred takou kapelou ako je Apocalyptica sa nestáva každý deň...
Petter: – Samozrejme, že nás to veľmi prekvapilo. Niečo podobné sa nám stalo minulý rok, keď si nás vybrali organizátori Medzinárodného filmového festivalu v Karlových Varoch, aby sme toto svetoznáme podujatie otvorili naším koncertom. Myslím si, že ak človek niečomu verí, tak sa to nakoniec podarí. Treba skúšať, a ak to nevyjde, zostáva aspoň pocit, že si pre to urobil maximum. Je za tým množstvo koncertov, často aj zadarmo, kvantá rozposlaných mailov, veľa ľudí, ktorí nás podporujú (THANX), náhoda, šťastie... To, že naša muzika nie je vôbec vecou biznisu, je každému, dúfam, jasné. Ale je to úžasný pocit, keď sa po koncerte pristavia nejakí ľudia s tým, že ich to, čo robíme, oslovilo. Lebo v hudobnom svete je množstvo profesionálne kvalitných vecí, avšak veľmi málo zaujímavých.
 
l Môžete prezradiť niečo z histórie kapely?
Petter:
Feelme vzniklo, tak ako veľa vecí – náhodou. V januári 2002 sme dali jam s Tomasom, ten na ďalšiu skúšku priviedol basistu – svojho brata Laca. A Feelme bolo na svete. Na pódiu, plátne, či kde všade. Chalanom sa zapáčila moja myšlienka spracovať filmové témy takýmto netradičným spôsobom. Máme radi heavy music a podľa mňa také veci ako Pulp Fiction, James Bond, Vtedy na západe, či Underground, si priam pýtajú, aby ich niekto "upravil"...
Tomas:
Na začiatku bolo pár skladieb, neskôr sme si pospomínali na filmy, ktoré sa nám páčili a vypočuli sme si množstvo soundtrackov. Časom z toho v skúšobni vznikol celý koncertný program 21th Century Songs zahrňujúci okolo 21 filmových tém, ktorý je zachytený aj na rovnomennom promo videoCD. Skladby majú danú svoju základnú štruktúru a aranže, avšak dosť veľký priestor ponechávame aj improvizácii priamo na pódiu.
l Čo vás čaká v lete?
Laco:
– Chystáme sa na to, čo nás baví asi najviac – a to je koncertovanie. Po klubových akciách sa už tešíme na letné festivaly. Nájdete ich na našej stránke www.feelme.sk.


Ohodnoťte článok: