Kulinárske chodníčky vo finále

Ing. Eva Lupová / Máj 2006 / Prečítané 2124 krát
Slávnostnou recepciou vyvrcholil v stredu 17. mája v Mestskej vínotéke ročný projekt Aj partnerstvo ide cez žalúdok alias Kulinárske chodníčky. Jeho názov vyvoláva jednoznačné asociácie, čomu ani obsah nezostal nič dlžný. Bol pokusom o zblíženie dvoch partnerských miest z dvoch krajín – Pezinka (Slovensko) a Neusiedl am See (Rakúsko) prostredníctvom ich gastronómie. Jeho výstupom je vydanie spoločného slovensko-nemeckého kalendára kulinárskych podujatí v oboch mestách na rok 2006, nového prospektu, ktorý predstavuje 19 gastronomických zariadení na oboch stranách hraníc, ďalej Receptára tradičných jedál malokarpatskej a burgenlandskej kuchyne, označenie vybraných prevádzok spoločným vývesným štítom a skrinkami na jedálne lístky a tzv. testovacia exkurzia v prevádzkach. Až 95 percent nákladov na realizáciu projektu kryli prostriedky Európskej únie (v rámci programu Interreg III A). Zvyšok plus personálny vklad predstavoval príspevok Mesta Pezinka.
Súčasťou programu záverečnej slávnosti bola aj prezentácia DVD monitorujúceho najdôležitejšie aktivity projektu a degustácia tradičných jedál malokarpatskej kuchyne so sprievodným slovom spoluautorky spomínaného receptára D. Kopálovej. Osobitne treba vyzdvihnúť príspevok reštaurácie Koníček, ktorá všetky degustované dobroty navarila a napiekla podľa starých receptov. Verme len, že projekt bude i dobrou inšpiráciou pre miestne reštaurácie, aby zaradili do svojich jedálnych lístkov i tradičné, dávno zabudnuté jedlá.
Realizačný tím projektu uvažuje o jeho pokračovaní na multilaterálnej báze a predĺžení tohto zatiaľ bilaterálneho kulinárskeho chodníka aj na ďalšie mestá a krajiny (napr. Mosonmagyaróvár, resp. Bratislavu, mikroregión Pezinok, okolie Neusiedl am See atď.).

Ohodnoťte článok: