Medzinárodný divadelný festival CIBULÁK sa blíži

Veronika Hanuliaková / Máj 2006 / Prečítané 2619 krát
Termín 18. ročníka Cibuláku sa už nezadržateľne blíži a my tak, ako sme sľúbili, prinášame niekoľko najhorúcejších informácií z festivalovej kuchyne. Tohtoročná programová nádielka bude naozaj pestrá a vy sa už teraz môžete tešiť na fantastickú zábavu plnú prekvapení, ktorá ovládne ulice nášho mesta na sklonku posledného júnového víkendu od 22. do 24. júna. Žánrová pestrosť, originalita a skvelé nápady, aj tak by sme mohli stručne charakterizovať program, ktorý pre vás pripravujú zanietení organizátori z OZ P.R.D v spolupráci s Mestom Pezinkom a Kultúrnym centrom. Priestor dostanú domáce slovenské súbory, vynikajúce divadlá z Čiech a do Pezinka zavítajú aj vzácni hostia z Belgicka a Francúzska. Tri festivalové dni sľubujú naozaj pre každého niečo. Na svoje si príde náročný divák, tí, ktorí očakávajú zábavu ľahšieho razenia, a samozrejme ani tento rok sa v programe nezabudlo na našich najmenších.
   Divadelné združenie z Partizánskeho ponúkne svoju vlastnú interpretáciu života a tvorby svojského spisovateľa a intelektuála Daniila Charmsa. Poetiku už neexistujúceho divadla Stoka vám možno tak trochu pripomenú protagonisti divadla Skrat vo svojom predstavení Umri, skap a zdochni. Zákulisie modelingového priemyslu vám štýlom sebe vlastným priblíži neopakovateľné GunaGU v počine Modelky. Problém zmätenej komunikácie dnešného konzumného človeka rieši v predstavení Kúpil som v IKEI lopatu na vykopanie vlastného hrobu... súčasné divadlo Phenomenontheatre. Najmä malých divákov určite poteší jedna z najúspešnejších hier z dielne domáceho divadla PIKI – O deviatich mesiačikoch. Tá odpovie malým zvedavcom na množstvo tajomných otázok o veciach, na ktoré nenašli odvahu opýtať sa...
Bez vynikajúcich českých divadiel si už vari Cibulák ani nevieme predstaviť. Práve v Čechách funguje množstvo súborov, ktoré neustále prinášajú nové a objavné tvorivé postupy, tak dokonale zapadajúce do filozofie nášho festivalu, netradičných, alternatívnych foriem. Súbor Mimotaurus, pouličné bábkové divadlo, ktoré sa určite nebojí experimentu vystúpi na Cibuláku s tromi predstaveniami: Dloušiby, Vysoké Imprnákle a Akrobolis. Akýsi symbolický kolotoč života roztočí Bílé divadlo z Ostravy v predstavení Z toho obrazu už nikdy neodídem. Petr Váša – literát, skladateľ, performer a výtvarník je skutočne zaujímavý zjav na poli českej divadelnej scény a vás určite zaujme jeho Fyzické básnictví. Akýsi stret dávnych tradícií kočovných divadiel a nových alternatívnych foriem prezentuje vo svojej tvorbe Kvelb. Ak patríte medzi tých, ktorých fascinujú predstavenia na dvojmetrových chodúľoch, artistické výkony, či žonglovanie s ohňom, určite si nenechajte ujsť ich netradičné bábkové predstavenia pod nočnou oblohou Kašpar Rek a Vzplanutí. Divadlo Kvelb si pre malých aj veľkých nachystalo aj známy príbeh z pera K. J. Erbena o večne hladnom Otesánkovi. Bude Otesánkovi stačiť jeho rodná dedina, kraj, štát, planéta... Zje aj vás? Príďte a uvidíte.
Dve očakávané hviezdy festivalu z Belgicka a Francúzska už pobavili svojimi predstaveniami divákov mnohých krajín sveta. O mímovi, ktorý si hovorí Elastic sme vás už informovali v jednom z predchádzajúcich vydaní Pezinčana. Je to bravúrny majster improvizácie ktorý k nám zavíta so svojou jedinečnou klauniádou The Gag Man. Trojica pouličných zabávačov Compagnie SDF z krajiny galského kohúta vás zaručene pobaví predstavením On The Road Again, ktoré sa uskutoční, ako inak, priamo pod šírim nebom.
Na milovníkov súčasnej slovenskej literatúry čaká vystúpenie originálnej skupiny, nielen píšucich autorov, Živý dôkaz. Program tradične spestrí aj filmová sekcia a večerný koncert.
Nezabudnite, 22 júna sa v uliciach Pezinka spustí trojdňová lavína tej naozajstnej zábavy, bude sa piť dobré vínko, jesť cibuľový chlieb a nám už len ostáva dúfať, že pritom budete aj vy.