Zo situácie v Glejovke sú ľudia zhrození

Milan Oravec / Apríl 2006 / Prečítané 1760 krát
Na Mestskom úrade v Pezinku sa 12. apríla uskutočnilo pracovné stretnutie koordinačnej skupiny s cieľom riešiť problémy v Glejovke. V tejto časti mesta dochádza ku krádežiam a hrubej devastácii v susediacich záhradách, mizne úroda, železo, drevo, vykrádajú sa a demolujú chatky. V okolí bytovky je sústavne neporiadok, spaľujú tu silne zapáchajúce materiály. Záhradkári a ľudia, ktorí bývajú v blízkom susedstve sú zo situácie už zhrození. Nie je žiadnym tajomstvom, že tieto problémy spôsobujú Rómovia.
 "Ukradli mi plechové sudy, pumpu, železnú ohradu, železnú lavičku a stojan, násilne otvorili chatku, pričom poškodili zámku a dvere a zobrali čo sa im páčilo. Každému zo susedných záhradkárov čosi ukradli či vylámali záhradnú chatku," povedal nám jeden zo záhradkárov.
Ako nás informoval zástupca primátora Ing. Jozef Chynoranský o mnohých problémoch vo vedení Mesta vedia, preto sa so situáciou zaoberajú. Najhoršie je, že na krádežiach sa zúčastňujú aj deti, ktoré nemožno postihnúť za trestný čin. Mestská polícia to rieši pohovormi s rodičmi, prípadne pokutami, ale musia prihliadať na sociálnu situáciu, preto sú pokuty nižšie.
Pokiaľ ide o krádeže železa sa policajti snažili dohodnúť s majiteľmi zberných surovín, aby evidovali železný materiál, ktorý privezú najmä Rómovia, ale nie u všetkých našli pochopenie.
Problémom je i to, že do Glejovky prichádzajú Rómovia z iných miest, pri legitimovaní tvrdia, že sú na návšteve. Neraz sa tu zdržiavajú dlhšie, bude potrebné to sledovať a zisťovať, čo tam robia.
Z porady vzišli viaceré opatrenia. Uvažuje sa najmä o častejších kontrolách zo strany mestskej polície a pracovníkov mestského úradu so zameraním na dodržiavanie poriadku, čierne stavby, pobyt nežiadúcich osôb a celkové riešenie tamojších problémov.


Ohodnoťte článok: