Medzinárodný festival chrámových zborov AD UNA CORDA

Milan Oravec / Apríl 2006 / Prečítané 1746 krát
Počas posledného, predĺženého, aprílového víkendu sa uskutoční v Pezinku VI. ročník medzinárodného festivalu chrámových zborov AD UNA CORDA, nad ktorým prevzal záštitu prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič.
Organizátori na tohtoročný festival pozvali päť zborov – Chór Uniwersytetu Wielkego z Poľska, Gentlemen Singers z Čiech, Banchieri Singers z Maďarska a dva slovenské zbory – Detský spevácky zbor SRo a domáci Ad Una Corda. Ako nám povedal hlavný organizátor Ing. Marián Šipoš, podobne ako na minulý ročník, pozvali zbory len zo susedných krajín. Má to za cieľ, hlbšie spoznať a zbližovať kultúru v našom stredoeurópskom regióne.
Rok 2006 vyhlásilo Národné hudobné centrum za Rok slovenskej hudby. Odzrkadlilo sa to aj v dramaturgii nášho festivalu. Na otváracom koncerte sa predstaví hosť – violončelista Jozef Lupták, ktorý uvedie dielo pezinského rodáka Ľudovíta Rajtera (Fantázia pre violončelo). Osobnosť Ľ. Rajtera, ktorý by sa 30. júla tohto roku dožil 100 rokov, si na festivale pripomenú aj výstavkou fotografií a spoločnou skladbou na záver Galakoncertu v sobotu 29. apríla.
Všetky zúčastnené zbory budú mať samostatné koncerty. Jeden z nich (28. 4. o 22. hod.) sa uskutoční aj vo Farskom kostole, ktorý je v súčasnosti v rekonštrukcii.
Zaujímavosťou medzi účinkujúcimi sú dva komorné zbory – osemčlenný český Gentlemen Singers, ktorí spievajú skladby od renesancie až po spirituál a slovenské ľudové pesničky a komorný maďarský zbor s náročnými upravenými skladbami, ktoré pre nich tvorí japonský autor.

PROGRAM

28. apríl 2006
19.00 hod. Chor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego (kláštorný kostol)
20.30 hod. Banchieri Singers (dolný kostol)
22.00 hod. Gentlemen Singers (farský kostol)

29. apríl 2006
12.00 hod. KONCERT NA ZÁMKU (Hrad Červený Kameň)
19.00 hod. GALAKONCERT (dolný kostol)

30. apríl 2006
11.00 hod. SLÁVNOSTNÁ SVÄTÁ OMŠA (dolný kostol)


Ohodnoťte článok: