Stretnutie rytierov vína

Milan Oravec / Marec 2006 / Prečítané 2088 krát
V Pezinku sa v týchto dňoch uskutočnilo legátske stretnutie rádu Európskeho vinárskeho rytierskeho stavu EVIRS, za účasti 80 odborníkov zo Slovenska, Rakúska a Maďarska. Na stretnutí prijali jedenásť nových členov, štyroch vinárov, ostatní sú podnikatelia z cestovných kancelárií, právnici, manažéri.
V programe stretnutia bolo medzinárodné sympózium o Rizlingu vlašskom. Prednášali vinárski odborníci z Rakúska, Maďarska a zo Slovenska. Všetci priviezli vzorky vín tejto odrody a navzájom ich porovnávali. Seminár mal za úlohu povzniesť pestovanie Rizlingu vlašského na Slovensku, ktorý sa v súčasnosti pestuje na 19 percentách plôch a má u nás dobré klimatické podmienky.
Ako nám povedal prokonzul Slovenska EVIRS Ing. František Slezák, sympóziá budú pokračovať, budúci rok v Maďarsku, potom v Rakúsku.
Súčasťou legátskeho stretnutia bolo otvorenie výstavy fotografií známeho pezinského fotografa Jána Štrbu v Galérii Š. Prokopa pod názvom Rytieri v krajine vína. Výstava dokumentuje rytierske dianie na Slovensku vo vinárskej oblasti. O majstrovstve fotografa J. Štrbu pochvalne hovorili Doc. Ing. Ivan Róth, radca vína EVIRS a Oliver Solga, primátor Pezinka.


Ohodnoťte článok: