Výstava šelakových gramofónových platní

Ľubomír Janečka / Marec 2006 / Prečítané 1971 krát
To, že Pezinok má už dve múzeá, vedia všetci. Ale fakt, že jedno  z nich, Malokarpatské múzeum, má ešte dve prevádzky: Literárne a vlastivedné múzeum vo Svätom Jure a Múzeum Ferdiša Kostku v Stupave, vie len málokto. A práve to prvé menované sa v týchto dňoch prezentuje príjemnou a hodnotnou výstavou z cyklu Moja záľuba. Pripravil a aranžoval ju z vlastnej zbierky gramofónov a platní, náš zamestnanec Peter Pavčo.
   V predvečer posledného februárového víkendu na nás dýchlo vo svätojurských výstavných priestoroch minulé storočie prostredníctvom unikátnej zbierky starých šelakových, tzv. rozbitných platní. Hneď pri vstupe privítal návštevníkov pán ako vystrihnutý z módneho žurnálu 20-tych rokov minulého storočia a s úsmevom nám púšťal dobové hity na starom elektrónkovom gramofóne. Úvodné slovo k výstave mala riaditeľka Malokarpatského múzea v Pezinku Danka Kopálová, ktorá privítala všetkých prítomných a najmä vzácnych hostí: dcéru F. K. Veselého, Evu Veselú a dcéru prvého slovenského speváka Janka Blahu, Helenu Jurasovovú. O program sa doslova postarala práve druhá menovaná. Helena Jurasovová zaspievala za klavírneho doprovodu hity štyridsiatych rokov a svojím neuveriteľne dynamickým a živým rozprávaním spolu s Evou Veselou pobavili a rozosmiali všetkých prítomných. Slova sa ujal aj sám autor a majiteľ zbierky Peter Pavčo. V krátkosti vysvetlil najmä mladším genézu vzniku a rozvoja gramofónového priemyslu od čias T. A. Edisona, cez nezabudnuteľný symbol gramoplatní, psíka Nippera stojaceho pred gramofónovou trúbou, až po jednotlivé šelakové platne. Tie najstaršie z roku 1907, z Ameriky, Európy až po Československo. A že hudobnú scénu tých čias ovládol skutočne gramofón, bolo vidieť i počuť. Platne slúžili tak populárnej piesni ako aj významným udalostiam a dokonca politickým prejavom. Expozíciu dotvára detský kútik s nahrávkami rozprávok a pánsky salón s monumentálnym kusom nábytku – gramofónom v naleštenej hudobnej skrini. Niekoľko skutočných strojov z minulého storočia a pomôcok diskofilov tých čias, ako boli ihly, antistatické utierky či stroboskopy na kontrolu správnych otáčok, dotvárajú trojrozmernú expozíciu. Výstava je aj interaktívna. Každý návštevník si môže na starom gramofóne pustiť niektoré šelakové kúsky a započúvať sa do hudby našich starých otcov a mám. Posledným exponátom na nevšednej a skutočne zaujímavej výstave je prvá, už nerozbitná, tzv. vinylová platňa.
Výstava potrvá až do 14. apríla a tak pozývame všetkých, ktorí cítia trošku nostalgie za zabudnutým hudobným svetom dvadsiateho storočia. Verte, oplatí sa vidieť i počuť.

Ohodnoťte článok: