ETNOFESTIVAL navštívilo vyše 500 návštevníkov

Veronika Hanuliaková / Marec 2006 / Prečítané 1680 krát
 Dňa 25. februára sa konalo ďalšie z úspešných podujatí pod osvedčenou taktovkou OZ P.R.D. V poradí piaty ročník Etnofestivalu, ktorý sa uskutočnil aj tento raz v spolupráci s Mestom Pezinkom, Kultúrnym centrom a Občianskym združením Človek v ohrození, prilákal poslednú februárovú sobotu vyše päťsto návštevníkov. O pestrý program sa už tradične postaralo niekoľko zaujímavých sekcií, ktoré ponúkli svoju vlastnú a osobitú interpretáciu lajtmotívu celého podujatia, opäť hľadajúceho odpovede na otázku, „...ako spolu žiť...tentoraz na tému Európa“.

 Celé podujatie odštartovalo už v skorých poobedných hodinách sekciou Statické obrázky, ktorá zastrešila prednášky cestovateľov spestrené premietaním ich zaujímavých postrehov z potuliek po Európe. V tejto sekcii prišlo aj k niekoľkým nevyhnutným programovým zmenám, ktoré organizátori zvládli bez zaváhania. Avizované rozprávanie známeho reportéra Andreja Bána o Írsku sa neuskutočnilo z dôvodu jeho pracovnej cesty do Pakistanu, krajiny ktorá sa stále spamätáva z ničivej prírodnej katastrofy.
Určite však mnohých zaujal online rozhovor so Zuzanou Fialovou priamo z Kunduzu v ďalekom Afganistane, kde pracuje ako konzultantka pre rozvojovú pomoc. Zuzana priniesla niekoľko zaujímavých pohľadov na horúcu tému dánskych karikatúr proroka Mohameda, priamo z krajiny, ktorá sa týmto neuváženým počinom cíti právom poškodená.
    Podľa slov samotných návštevníkov festivalu pôsobivá bola aj prednáška o živote českých krajanov v rumunskom Banáte, ktorú pre nich pripravil ostrieľaný svetobežník a žurnalista Martin Mykiska.
Ako vynikajúci rozprávač a skúsený sprievodca naprieč krajinami Škandinávie sa prejavil aj Martin Navrátil, ktorý priblížil množstvo zaujímavostí a nevšedností tejto severnej časti nášho kontinentu.
V sekcii Statické obrázky sa opäť predstavil aj Vlado Dudlák so svojim novým videofilmom o Zakarpatskej Ukrajine a o postrehy zo Severného Írska sa prišla podeliť Táňa Sroková.
Výstavné priestory Kultúrneho centra tentoraz patrili tvorbe jedného z najúspešnejších reklamných fotografov na súčasnom slovenskom trhu. Martin Črep sa aktívne venuje aj umeleckej tvorbe, čo prezentoval svojou najnovšou výstavou Fragmented Italy. Vernisáž podujatia príjemne spestril áriami zo známych talianskych opier chrámový zbor Ad una Corda.
Aj ďalšia zo sekcií pod názvom Pohyblivé obrázky sa môže pochváliť veľkým záujmom festivalového publika. Návštevníci si už zvykli, že dokumentárne snímky, ktoré tu majú možnosť uvidieť, sú neraz veľmi silné a šokujúce. Tento fakt je ešte o to markantnejší, že naozaj ide o skutočné príbehy skutočných ľudí. Na tohtoročnom Etnofestivale sa premietlo osem filmov európskych režisérov, ktoré už tradične poskytlo zo svojho filmového archívu OZ Človek v ohrození. Medzi publikom sa asi najviac hovorilo o snímke Slepá spravodlivosť, ktorá rozpráva o trápení bosnianskych obyvateľov, ktorí celé roky hľadajú medzi mŕtvolami v masových hroboch svojich najbližších. Obdobný záujem určite vyvolal aj dokument o malých bezdomovcoch Deti zo stanice Leningradská, či smutný príbeh Moje milované dievčatko o belgičanke Sigrid, ktorú dlhé roky zneužíval vlastný otec.
Posledná zo sekcíí Hudba sveta privítala na svojom koncertnom pódiu tri formácie. O úvod sa postaral hudobný hosť z Českej republiky, Czaldy – Waldy quartet, ktorý priniesol na Etnofestival príjemnú hudbu na počúvanie inšpirujúcu sa folklórom Zakarpatskej Ukrajiny. Očakávanou hviezdou celého podujatia sa samozrejme stala maďarská kapela Korai Öröm, ktorá sa právom radí medzi to najlepšie v strednej Európe, čo môže ponúknuť scéna world music. Skvelé aranžmány skladieb, tradičné hudobné nástroje v spojení so silnou rytmickou sekciou a samplerom, vizuálna šou, ale hlavne neopakovateľný prejav charizmatického frontmana kapely Tibora Vécsiho. Aj taký bol Korai Öröm, ktorý nekompromisne roztancoval celú Estrádnu sálu. Skvelým záverom festivalu určite bola vynikajúco namixovaná produkcia v podaní lídra kapely, ktorý sa venuje aj DJingu a hovorí si Korai Banditos.
Počas festivalu bolo možné zavítať aj do čajovne, ktorá zmenila svoje pôvodné miesto. Stala sa síce o niečo menšou, ale možno práve preto útulnejšou. Dobrovoľným príspevkom mali aj tento rok návštevníci možnosť podporiť konkrétny záchranný projekt, na ktorom sa podieľa OZ Človek v ohrození. Pekných tritisíc korún sa stalo súčasťou zbierky SOS Pakistan na pomoc obetiam minuloročného zemetrasenia.
Organizátori veria, že tí, ktorí zavítali na tohtoročný Etnofestival našli v ňom nielen zábavu, závan viac, či menej známych krajín a kultúr, možno inšpiráciu cestovať, ale aj priestor na zamyslenie, ktoré otvára oči a posúva nás ľudí ďalej...


Ohodnoťte článok: