Poloviční Pezinčania

Mgr. Oliver Solga / Marec 2006 / Prečítané 1553 krát
V minulom čísle Pezinčana sme si mohli prečítať aj jednu veľmi príjemnú štatistickú informáciu a tá sa nachádza v tabuľke Demografický vývoj v Pezinku, ktorá jasnou rečou hovorí, že konečne po mnohých rokoch sa počet obyvateľov nášho mesta výrazne zvýšil a prekročil hranicu dvadsaťdvatisíc.
To hovoria čísla oficiálne a úradne potvrdené. Skutočnosť je však trochu iná. Som presvedčený, že Pezinok má už dnes obyvateľov vyše 23 000 a možno i viac. Ako je to možné? Jednoducho! Všetci vieme, že Pezinok je veľmi atraktívne mesto, dobre sa tu býva, je tu blízko príroda, bohatý kultúrny a spoločenský život, vybudovaná infraštruktúra a mnoho iných plusov, pre ktoré sa sem ľudia sťahujú.
Vďaka tomu sa tu každoročne natrvalo usadzuje nielen mnoho Bratislavčanov, ale aj ľudí z celého Slovenska a dnes už dokonca i zo zahraničia. Je to pozitívne konštatovanie, dané tým, že Pezinok vždy bol mestom príťažlivým a každého prijímal a prijíma s otvorenou náručou. Mesto svojim obyvateľom ponúka celý servis služieb, počínajúc nielen odvozom odpadu, čistením mesta, verejným osvetlením, budovaním chodníkov a detských ihrísk a podobne, ale aj financovaním kultúry, športu a mnohými inými činnosťami, ktorých prijímateľmi sú všetci obyvatelia. Teda aj tých niekoľko tisíc, ktorí v Pezinku žijú, užívajú všetky spomenuté služby a výhody, ale mestu neplatia, pretože tu jednoducho nemajú trvalý pobyt. A tak často aj niekoľko rokov či desaťročie idú všetky podielové dane tohto občana a celej jeho rodiny do mesta, z ktorého sa prisťahoval a kde formálne stále vlastní dom či byt. Mestu tak vznikajú mnohomiliónové straty, ktoré by inak mohlo použiť v prospech všetkých svojich občanov a tam, kde to najviac treba. O to viac je potom zarážajúce, ako sa takýto obyvateľ-neobyvateľ vehementne dožaduje služieb, za ktoré neplatí alebo dokonca spisuje petície za to, čo všetko chce a naopak nechce, kritizuje, prikazuje a ironizuje, prípadne opakovane vypisuje do novín, aké je len to vedenie mesta a všetci jeho poslanci neschopní. A zrazu príde deň, keď treba zaplatiť daň z nehnuteľností, aby mesto mohlo fungovať a plniť si všetky povinnosti voči občanom a vy zistíte, že dotyčná pani či dotyčný pán sa v Pezinku vôbec nevyskytuje. Teda "akože".
Nechcem vyvolávať ten príslovečný hon na čarodejnice, chcem len povedať, že by sme boli veľmi radi, my, ktorí dane poctivo platíme a ktorých je podľa demografického sčítania presne 22 143, aby sme boli rovnoprávni a rovnocenní s tými niekoľkými tisíckami, ktorí sú Pezinčanmi len tak – na polovicu. A možno i menej.


Ohodnoťte článok: