V Zámku bude Národný salón vín

redakcia / Február 2006 / Prečítané 1856 krát
  Zväz výrobcov hrozna a vína (ZVHV) na Slovensku pripravuje v Pezinku atrakciu pre turistov a odborníkov v podobe Národného salónu vína.
   Vznikne v historických pivniciach Zámku, kde v najbližších mesiacoch preinvestujú osem miliónov Sk z prostriedkov programu eurofondu Interreg IIIA. Z toho päť percent zabezpečí ZVHV. Rekonštrukčné práce by mali byť ukončené do konca augusta. S otvorením pre verejnosť sa ráta od začiatku roka 2007.
Expozícia salónu vytvorí reprezentatívnu prehliadku histórie vinárstva na Slovensku. Návštevník získa prehľad o pestovaní hrozna vo všetkých vinohradníckych oblastiach – o odrodách, pôdach a kvalite vína. Tú bude každoročne dokumentovať súťaž Salón vín, z ktorej odborníci náročným posudzovaním vyberú 60 druhov zo slovenskej produkcie. Na fľaši ich označia logom salónu, samolepiacim hologramom a uložia v samostatných boxoch s popisom vína a jeho producenta.
Partnerom projektu je mesto Poisdorf z rakúskeho regiónu Weinviertel a Národný salón vín Českej republiky vo Valticiach. V salóne sú plánované spoločenské i odborné podujatia, predaj suvenírov a má prispieť k lepšej informovanosti verejnosti o víne i k zvýšenej kultúre jeho konzumácie.

Ohodnoťte článok: