Kanadský Slovák podniká na Slovensku

Milan Oravec / Február 2006 / Prečítané 1964 krát
Pochádza z Pezinka. Do roku 1968 ako nestraník nemal šancu dostať sa do zahraničia, preto uvítal isté uvoľnenie vtedajšieho politického systému. Využil to a ako tridsiatnik išiel študovať na Technickú univerzitu v Ontariu v Kanade. Keď sa začala situácia na Slovensku zhoršovať, pozval do Kanady aj manželku a dve deti. Bolo mu ťažko, ale rozhodol sa, že do nových pomerov, tzv. normalizácie sa nevráti. Po celý čas pôsobenia v Kanade neprestal byť Slovákom, vždy sa hrdo hlásil k svojej vlasti, aktívne pracoval v Kanadskej slovenskej lige a už desať rokov na Slovensku podniká. Reč je o Ing. Štefanovi Kovačičovi, ktorého sme pri nedávnom pobyte na Slovensku požiadali o rozhovor.

Z prijatia Štefana Kovačica u bývalého predsedu NR Rudolfa Schustera.l Ako ste sa uchytili v Kanade?
Po skončení štúdia som začal pracovať v stavebníctve. Robil som vo viacerých firmách, neskôr sme si s priateľmi založili vlastnú firmu Three Hills Company, čo znamená Tri vrchy, pochopiteľne mysleli sme na slovenské vrchy. Niekoľko rokov som tiež po večeroch vyučoval na Seneca Kalics v Toronte.
l Sú rozdiely v stavebníctve u nás a v Kanade?
Áno, sú. Mňa veľmi zaujala technológia, u nás sa na stavbách používajú masívne základy, železobetóny, v Kanade sa používajú odľahčené materiály, oveľa viac sa šetrí s materiálom, ale veľmi múdro, nie je to na úkor bezpečnosti.
l Ako ste sa dostali podnikať na Slovensko?
Naša firma úspešne podniká v Kanade, máme za sebou tisícky zákaziek. Stavali sme byty aj na Floride. Ponuku podnikať na Slovensku sme dostali od vtedajšieho predsedu Národnej rady Rudolfa Schustera, vraj, aby sme prišli s kanadským systémom výstavby domov. Sľubovali nám, tak ako iným zahraničným firmám daňové prázdniny, ale nakoniec to na nás neplatilo, lebo sme Slováci. Na Slovensku sme už desať rokov, firme sa vcelku darí, robíme balkóny a zimné záhrady. Časť materiálu nakupujeme tu na Slovensku, niektoré, najmä posuvné systémy dovážame priamo z Kanady. Urobili sme asi 1200 montáží, na ktoré poskytujeme 5-ročnú záruku.
l Ako hodnotíte podnikanie na Slovensku?
Pozastavujem sa nad tým, že miestni podnikatelia musia mať 50 – 80 percentné zisky. V Kanade je to 8 – 10 percent a sme spokojní. Svedčí to o tom, že tu stále nie je dostatočná konkurencia. My dodávame materiály z Kanady a ešte dokážeme konkurovať. Časom sa to aj tu určite zmení.
l Pán Kovačič, poznáme vás tiež ako aktívneho funkcionára Kanadskej slovenskej ligy...
Áno, v tejto národnej organizácii som roky aktívne pracoval. Deväť rokov som bol jej predsedom, istý čas i podpredsedom. V deväťdesiatom roku sme dostali pozvanie na Slovensko, vtedy som pôsobil vo funkcii predsedu. Prijal nás Rudolf Schuster. Potom sme už prichádzali častejšie. Pred voľbami sme dokonca chodili po Slovensku a agitovali za samostatné Slovensko. To bol náš hlavný program, ktorý sme sa snažili presadzovať.
l Ako vás ľudia prijímali, nie všetci boli za rozdelenie Česko-Slovenska...
Mnohí súhlasili, ale máte pravdu, boli aj takí čo nám ukazovali, že sme sa zbláznili. Argumentovali tým, že Slovensko nie je schopné ísť samostatne. Roky nám ale dávajú za pravdu, Slovensko ide vlastnou cestou.
l Nie ste sklamaný z vývoja na Slovensku, dnes je u nás veľa ľudí nespokojných, za Čechmi zaostávame...
Musím povedať, že sklamaný som, lebo je tu nestabilná politická scéna, čo Slovensku škodí. Politici myslia viac na seba a svoju kariéru. Mohli ste byť už oveľa viac vpredu. Ja však verím, že krajina sa zmobilizuje a posunie výraznejšie dopredu.
l Ako sa vám páči terajší Pezinok?
Veľa som pochodil po Slovensku a môžem vám povedať, že som nenašiel mesto v takom rozvoji ako je Pezinok. Je tu čo obdivovať, rapídne sa zlepšujú služby, mesto rastie do krásy.


Ohodnoťte článok: