Pozerajte sa na svet vnímavejšie, Putovanie po Európe v Kultúrnom centre Pezinok

Veronika Hanuliaková / Január 2006 / Prečítané 1966 krát
   Na mape modrej planéty hádam ani nenájdeme miesto s rovnakou rozlohou a takým množstvom prírodných či kultúrnych rozmanitostí, ako je práve Európa. Náš fascinujúci starý kontinent sa po exotických zastávkach na iných svetadieloch stane lajtmotívom tohtoročného, v poradí už piateho, Etnofestivalu, ktorý neodmysliteľne patrí do kalendára podujatí Občianskeho združenia P.R.D. V spolupráci s Kultúrnym centrom, Mestom Pezinkom a Občianskym združením Človek v ohrození vznikol aj tento rok pestrý program, ktorý opäť ostal verný svojej osvedčenej dramaturgii. Skalní návštevníci už vedia, že od skorých poobedňajších hodín na nich čaká skvelé podujatie doslova nabité zážitkami, o ktoré sa postará niekoľko sekcií festivalu.
Prostredníctvom rozprávania a fotografií cestovateľov sa vydáme na dobrodružné putovanie naprieč celým kontinentom. Cez nekonečné fínske lesy, kde nezapadá slnko, nórske fjordy, najvyššie škandinávske pohorie a severské mestá, vďaka Martinovi Navrátilovi, bližsie spoznáme, Fínsko, Švédsko, Nórsko a Dánsko. Náš európsky okruh bude pokračovať severným Írskom, na ktoré tentoraz zaostril svoj objektív známy fotoreportér Andrej Bán. Večne túlavé topánky má aj Juraj Janík. Určite vás bude zaujímať, ako na neho zapôsobil Wales. Závan exotiky sľubuje návšteva Turecka. Možno sa Martinovi Navrátilovi podarí narušiť zažité predstavy o tejto, pre nás stále tak trochu tajomnej krajine. Nepochybne rovnako pútavá bude aj filmová reportáž známeho svetobežníka Vlada Dudláka, ktorému tentoraz učarovala Ukrajina.
   Tak ako počas predchádzajúcich ročníkov, organizátori pripravili pre návštevníkov niekoľko zaujímavých fragmentov z festivalu Jeden svet, ktorý vznikol zásluhou OZ Človek v ohrození. Tieto vzácne a neraz veľmi silné dokumentárne snímky sa stávajú kľúčom, akýmsi prvým krokom k pochopeniu toho, čo všetko prináša život rôznych národov, etník a kultúr. Iba skutočné poznanie môže totiž vyvolať aj pocit vzájomnej spolupatričnosti. Preto aj tieto dokumenty prinášajú citlivému divákovi oveľa viac ako iba bežný filmový zážitok. V duchu myšlienky festivalu sa tentoraz predstavia výlučne európski režiséri.
Priestory minigalérie Kultúrneho centra budú patriť tvorbe úspešného fotografa Martina Črepa. Kúsok jeho Talianska zaručene prežiari šedivý februárový deň horúcim slnkom a energiou s vôňou oregana.
Príjemný relax pri hudbe a šálke horúceho voňavého nápoja určite nájdete vo festivalovej čajovni. Azda ani netreba pripomínať, že aj tento rok sa uskutoční dobrovoľná zbierka, ktorá opäť pomôže konkrétnemu záchrannému projektu.
Koncert, ako sami organizátori prezradili, sľubuje hudobné lahôdky rôznych žánrov a kultúr, ktoré vás zaručene roztancujú až do neskorých nočných hodín. Pozvanie prijala bravúrna kapela Korai Öröm z Maďarska, ktorá v posledných rokoch patrí medzi najznámejšie a najkvalitnejšie formácií na poli worldmusic strednej Európy. Czaldy – Waldy Quartet (ČR) ponúkne šansóny zo    Zakarpatskej Ukrajiny a o dynamickú bodku festivalu sa postarajú DJ´s z Korai Banditos.
Ak chcete stráviť zaujímavý deň, plný silných zážitkov, určite si nedajte ujsť Etnofestival 2006 poslednú februárovú sobotu v Kultúrnom centre Pezinok. Pútavé prednášky, zaujímavé filmy, fotografie a očarujúca hudba, to všetko čaká na vás možno aj preto, aby ste sa na svet, v ktorom žijete, dokázali pozerať zas o čosi vnímavejšie...

Ohodnoťte článok: