Mladé talenty vzdali hold hudbe

Barbora Nováková / Október 2005 / Prečítané 2111 krát
Mladí hudobníci základných umeleckých škôl z celého Slovenska opäť preukázali svoj talent na 6. ročníku festivalu Eugena Suchoňa, ktorý sa konal tradične v Pezinku. Melódie vážnej hudby zneli počas dvoch festivalových dní 6. a 7. októbra, v podaní detí, ktoré sa najlepšie umiestnili na národných a medzinárodných súťažiach.
Jedenásťročný laureát festivalu Janko Bogdán z Košíc   Festival organizuje Základná umelecká škola v Pezinku s podporou Ministerstva školstva SR na počesť pezinského rodáka Eugena Suchoňa. Keďže ide o súťaž, na interpretov hrajúcich na rozličných hudobných nástrojoch dohliadala porota pozostávajúca z hudobného skladateľa Vladimíra Godára, riaditeľa bratislavského konzervatória Petra Čermana a klaviristky a pedagogičky Dany Vavrinskej. Okrem samotných koncertných vystúpení pezinská ZUŠ pre účastníkov festivalu ako spestrenie pripravila návštevu hradu Červený Kameň. Pezinok na festivale reprezentovala spevom Michela Szilvásová.
Vyvrcholením festivalu bolo vyhlásenie laureáta. Stal sa ním 11-ročný Ján Bogdan z Košíc, ktorý si toto ocenenie vyslúžil virtuóznym podaním náročnej skladby Capriccio od skladateľa G. Goltermana. Podľa slov hrdých a šťastných rodičov, si Janko cenu zaslúžil, pretože trénovaniu súťažnej skladby obetoval celé prázdniny a cvičiť musel každý deň aspoň dve hodiny. Ako potvrdzuje aj sám víťaz, oplatilo sa, hoci spočiatku ľutoval, že sa na to podujal. Janko sa hre na violončelo venuje od piatich rokov a už v siedmich rokoch na súťaži podobného zamerania prvýkrát vyhral nad konkurentmi, ktorí boli omnoho starší.
Nielen vďaka laureátovi Jankovi Bogdanovi, ale i zásluhou ostatných nadaných súťažiacich mohli návštevníci festivalu prežiť dva neopakovateľné večery, ktoré sa niesli v sviatočnom duchu oslavy hudby.


Ohodnoťte článok: