Opäť nás tešil český humor

Milan Oravec / Október 2005 / Prečítané 2219 krát
  V týchto dňoch v Pezinku vrcholí festival To najlepšie z humoru na českej scéne. Končí sa osemdňový maratón, počas ktorého sme si mohli pozrieť desať predstavení v podaní ôsmich českých súborov.
V úvode festivalu sa predstavili herci z partnerského mesta Mladá Boleslav s inscenáciou Josefína.  Organizátorom na čele s riaditeľkou festivalu Zuzanou Horovou a dramaturgičkou Radkou Hrdinovou sa podarilo zostaviť pestrú skladbu programu, do ktorého prispeli divadlá z Prahy, Brna, Mladej Boleslavi a Příbrami.
Festival vstúpil do piateho roku svojho trvania. Striedavo sa koná v Česku a na Slovensku. Nultý ročník v roku 2001 bol v Prahe, kde sa predstavil slovenský humor. Zásluhou pezinskej rodáčky Z. Horovej, majiteľky agentúry ZUZA ART PRODUCTION žijúcej v Prahe, na Slovensku zakotvil v našom meste. U susedov za riekou Moravou sa tiež z hlavného mesta presťahoval do Mladej Boleslavi, ktorá je našim dlhoročným partnerským mestom. Festival divadelného humoru sa koná vždy v Mesiaci českej a slovenskej kultúrnej vzájomnosti, a jeho význam podčiarkuje skutočnosť, že záštitu nad ním preberajú obaja ministri kultúry.
Tohtoročný pezinský festival sa začal inscenáciou Vladislava Vančuru a Jana Grossmanna Josefína, v podaní Mestského divadla Mladá Boleslav. V titulnej role sa predstavila skvelá Lucia Matoušková. Druhý deň patril Žižkovskému divadlu Járy Cimrmana z Prahy, ktoré dvakrát v réžii a hlavnej úlohe Ladislava Smoljaka uviedlo hru Švestka. Príbeh odohrávajúci sa na železničnej zastávke Středoplky, plný gagov a inteligentného humoru, mal u divákov očakávaný úspech. Pražské Divadlo na Fidlovačke v spolupráci s Divadlom Viola sa prezentovalo komédiou Můj báječný rozvod, ktorej tlieskali diváci už v trinástich krajinách sveta. V sedemnástich úlohách sa predstavila popredná česká herečka Eliška Balzerová. Divadlo z Příbramu uviedlo príbeh z novely Ireny Douskovej Hrdý Budžes. Piaty festivalový večer patril pražskému Divadlu Na Jezerce, ktoré v réžii Ondřeja Sokola ponúklo komédiu Zahraj to znovu, Same! Na domácej scéne mala v tomto roku už stú reprízu, čo potvrdzuje jej úspešnosť. Aktuálne do dnešných dní zapadla komédia Jakuba Nvotu Reality show, ktorá uzrela svetlo sveta na jar tohto roku v Divadle Bolka Polívku v Brne. Účinkuje v nej aj slovenská herečka Kamila Magálová. Čerešničkou na torte bol program Cestou necestou populárneho českého herca Miroslava Donutila, ktorý sa opäť predviedol ako fenomenálny rozprávač a zabávač. Záverečný deň festivalová réžia ponúkla autorskej dvojici Jan Vodňanský a Daniel Dobiáš, ktorá prišla s dvoma predstaveniami – poobede s titulom Makroši a Mikroši pre detského diváka a večer Globální Vestpocketka pre dospelých. Tento program vznikol pri príležitosti 100. výročia narodenia Jiřího Voskovca a Jana Wericha.
K festivalu sa ešte vrátime v budúcom čísle.

Ohodnoťte článok: