Nedobrá atmosféra na škole

Mgr. D. Miškovská / Október 2005 / Prečítané 2113 krát
Skončila sa totalita, nastúpil strach z demokracie. Kde je sloboda slova, prejavu, kde je pravda?
Pohoda, pokoj, radosť z práce, priam rodinná atmosféra vládli ešte pred štyrmi rokmi na jednej pezinskej škole. Nastal deň, keď toto všetko odvial čas. Atmosféra začala hustnúť. Prichádzali stále dusnejšie a dusnejšie dni, hoci na oblohe svietilo slnko. Čoraz častejšie bolo tienené jednou osobou, z ktorej začal vanúť strach, šírila sa arogancia, vyhrážky, despotizmus.
Dospelý človek znesie veľa, ale čo deti? Dusnú atmosféru tie pozornejšie pochopili okamžite. Vzhľadom na svoj vek nedokázali hneď reagovať, ale postupom času prekonali samy seba a reagovali ako dospelí. Pýtali sa:  "Načo študovať, keď pred nás predstúpi učiteľ bez vzdelania, vyjadrovacích schopností a bez autority?"
Prečo taká skepsa? Lebo po mnohých šťastne a plodne prežitých rokoch v kolektíve vynikajúcich kolegov i žiakov som sa dožila "poďakovania" vo forme výpovede z nadbytočnosti. Viedla k tomu cesta pretkaná vyhrážkami, ponižovaním, stresom, podceňovaním, šikanovaním, psychickým terorom. Zdá sa vám, že to v dnešnej demokracii nie je možné? Milí Pezinčania, skúste sa spýtať svojich detí...
Všetky dobrovoľné či nedobrovoľné odchody zo školy (šesť pedagogických pracovníkov v priebehu roka) majú jedného spoločného menovateľa: pani riaditeľku.

Ohodnoťte článok: