Festival HODOKVAS odchádza z Pezinka

pr / September 2005 / Prečítané 3005 krát
V augustovom čísle Pezinčana sme priniesli prvé dojmy z multimediálneho festivalu Hodokvas, ktorý sa konal od 18. do 20. augusta na Malackej ceste. Festivalový areál mal v tomto roku 160 000 m2, teda asi o tretinu viac ako v minulom roku. Účinkovalo vyše 80 skupín a interprétov na troch pódiách, 30 dídžejov v tanečných arénach, štyri divadelné súbory, skupina výtvarníkov a sochárska skupina, spolu vyše 1000 ľudí. Zaujímalo nás, ako sa s odstupom niekoľkých dní na priebeh podujatia pozerajú organizátori: "Priebeh festivalu bol bezproblémový, nevystúpila len skupina Anima Soundsystem, všetko ostatné išlo podľa programu, všetci účinkujúci a dúfame, že aj návštevníci boli spokojní," hovorí Peter Bittner, producent festivalu pre Pezinok. "Pre návštevníkov boli zabezpečené všetky služby aké si takáto akcia vyžaduje, od kyvadlovej dopravy až po napaľovanie fotografií z digitálnych fotoaparátov na CD, na ešte lepšej úrovni ako v minulom roku a to vďaka výbornej spolupráci s Mestom Pezinkom, štátnymi orgánmi a servisnými organizáciami. Na festival zavítalo počas troch dní 18 000 ľudí."
Organizátori však už pred začiatkom festivalu museli riešiť veľké problémy, ktoré im spôsobil trojdňový dážď. Keďže do areálu nie je prístupová komunikácia, kamióny s aparatúrou zapadali do blatistého a rozmočeného terénu.
"Hoci už máme skúsenosti s organizovaním takýchto akcií, toto nás zaskočilo. Nerátali sme s tým, že lúka bude taká rozmočená a nebude na ňu taký dobrý prístup ako sme si predstavovali. S tým súvisí aj jediný vážnejší nedostatok v organizácií. Pre mokrý terén nebolo možné do areálu dostať sprchu a cisternu s pitnou vodou, preto musela byť mimo areálu," vraví Bittner.
Počas našej debaty sme sa však dozvedeli zaujímavú, a pre pezinských fanúšikov Hodokvasu, aj smútnu správu: tento multimediálny festival v Pezinku končí! O dôvodoch hovorí Michal Taliga, konateľ agentúry Hodokvas:
"Všetky problémy, ktoré sa tento rok pri organizácii festivalu vyskytli súvisia s tým, že Hodokvas, ako prvý festival na Slovensku, sa uskutočňuje na zelenej lúke. Z Hodokvasu sa už stala rešpektovaná značka a pri zvažovaní, ako bude festival vyzerať ďalej sme dospeli k názoru, že táto lúka je pre nás do budúcnosti nepoužiteľná, lebo sa na nej nedajú zabezpečiť dostatočne kvalitné služby pre návštevníkov. Z tohto dôvodu prebiehajú rokovania o novom mieste konania festivalu Hodokvas. Všetko by malo byť jasné v najbližších týždňoch. Nové miesto bude zverejnené na www.hodokvas.sk ."
Čo dodať na záver? Končí sa trojročné obdobie v histórii multimediálneho festivalu Hodokvas, ktoré je spojené s našim mestom. O tom, že tento festival asi bude Pezinku chýbať svedčia slová Petra Bittnera:
"Sme radi, že ľudia v Pezinku boli k nám a aj k všetkým návštevníkom tolerantní, i keď sa našli aj takí, ktorí neboli z toho, že Hodokvas je v Pezinku práve nadšení. Myslím, že toto podujatie urobilo mestu veľkú reklamu. Dá sa povedať, že Pezinok sa na Slovensku stal centrom kultúry, veď podujatia, ktoré sa tu konajú majú svoje meno a kvalitu, či už je to Hodokvas, Cibulák, Ad Una Corda, Dychovky v preši a iné akcie."
Svoj názor na ukončenie organizovania Hodokvasu v Pezinku vyslovil aj primátor mesta Oliver Solga:
Samozrejme, že nás mrzí, že Hodokvas už u nás nebude, organizátori však sami rozhodli, že tento priestor im z mnohých dôvodov nevyhovuje a že chcú robiť niečo iné a inde. Ja im ďakujem za korektnú spoluprácu a tiež za nezaplatiteľnú reklamu nášho mesta. Naše pripomienky a požiadavky sa i v minulosti dotýkali najmä hlučnej hudby po polnoci, rušenia nočného pokoja občanov okolitých ulíc a pacientov Pinelovej nemocnice ako i dopravnej situácie. Toto sme chceli v budúcnosti riešiť spolu s organizátormi a v prospech našich občanov, ktorí v predchádzajúcich troch ročníkoch prejavili veľkú dávku trpezlivosti a pochopenia, za čo im ešte raz ďakujem a ubezpečujem ich, že ani v budúcnosti sa už toto prostredie nebude využívať na akcie, ktoré by ich akokoľvek eliminovali.

Ohodnoťte článok: