Máme mestského bubeníka

Milan Oravec / September 2005 / Prečítané 2121 krát
"Na známosť sa dáva všetkým obyvateľom Pezinka, mesta slobodného, kráľovského..."

   Mesto Pezinok vzhlásilo konkurz na mestského bubeníka. Víťazom spomedzi troch uchádzačov sa stal 19-ročný študent Filozofickej fakulty UK v Bratislave Dušan Petráš.
V čase, keď má mesto solídne informačné zdroje – televíziu a noviny, by sa takáto služba mohla zdať malicherná, ale poslanie hlásnika v tomto uponáhľanom čase je skôr čosi aktuálne pripomenúť a samozrejme je to aj atrakcia pre turistov.
   Ako sa cíti vo funkcii bubeníka Dušan Petráš?
Táto práca je na mňa priam šitá. Aj v normálnom živote som dosť hlučný, kamaráti ma neraz nazvali hlasná trúba. Povedal som si, prečo to neskúsiť, keď mi za to dajú aj nejaké korunky. Inak sa mi to veľmi páči, je to skvelé, pohybujem sa pešo po meste, stretávam sa s ľuďmi, zavše mi dačo povedia, ale tiež sa ma na niečo opýtajú. Napríklad od ľudí som sa dozvedel, že posledný hlásnik v našom meste bol pred 50 rokmi. Vtedy však hlásil celkom iné oznamy, vraj ohľadne družstva a tak... Teraz je to skôr o kultúre.
Dušan sa zatiaľ k občanom prihovára trikrát v týždni, pokiaľ sú nejaké kultúrne podujatia. V sobotu vychádza do ulíc ráno o siedmej, počas dvojhodinovky navštívi trhovisko na Kupeckého ulici, malý trh na Holubyho ulici, ul. 1. mája pri potravinárskom obchode a končí na sídlisku Sever alebo Juh. V stredu začína o šestnástej na Muškáte, potom prejde centrom mesta, cez Malú pasáž smerom na Juh. V nedeľu navečer ho môžete zazrieť na Muškáte, na Cajle, na sídlisku Sever a v centre mesta.
Mestského bubeníka uvidia aj návštevníci Vinobrania, bude vyhlasovať v centre mesta a samozrejme pôjde aj do alegorického sprievodu.
Časom si občania na hlásnika v historickom kostýme iste zvyknú, potom bude väčšou atrakciou pre návštevníkov mesta. Nepochybujeme o tom, že ľudia ho budú mať radi, veď im bude prinášať samé dobré správy, a tých je v tejto hektickej dobe naozaj veľmi málo.


Ohodnoťte článok: