VITAJTE!

Mgr. Oliver Solga / September 2005 / Prečítané 2096 krát

 Vážení hostia, milí spoluobčania,

opäť tu máme ten neopakovateľný a zvláštny čas, v ktorom sa snúbi radosť z bohatej úrody s nostalgiou prichádzajúcej jesene. Opäť tu máme čas oberačiek, prešovania a aj čas Vinobrania.
Nevieme historicky doložiť koľkokrát už naši predkovia pred nami oslavovali Vinobranie a vzdávali Pánu Bohu vďaku za dar chleba a vína, ale som presvedčený, že to robili s rovnakou radosťou a chuťou ako dnes my.
   Práca vinohradníkov a vinárov je zviazaná rovnako ako v minulosti s tvrdou prácou, fortieľom, ale i umom a najmä láskou. Preto skôr než si spolu s priateľmi zasadneme k prestretému stolu, na ktorom dominuje fľaša dobrého pezinského bieleho alebo červeného vína, mali by sme si uvedomiť, že výrobu tohto produktu nemožno ani oklamať ani ničím nahradiť. S vínom sú spojené dôležité míľniky ľudského života od narodenia až po hrob a rovnako aj každé príjemné stretnutie s rodinou, priateľmi alebo s celkom neznámymi ľuďmi. A s vínom je spojená aj kultúra a umenie a v konečnom dôsledku celá naša európska civilizácia už od čias Grékov, Rimanov, Židov i kresťanov. Víno nás spája, povznáša, lieči i rozveseľuje. Napĺňa nás optimizmom, že možno už zajtra bude lepšie a inak...
Vážení hostia, prichádzate do mesta, ktoré je nielen sídlom okresu, ale je aj prirodzeným centrom malokarpatského regiónu a tiež srdcom malokarpatskej vinohradníckej a vinárskej oblasti. V súčasnosti je Pezinok aj mestom s dynamickým rozvojom obchodu, služieb a ľahkého priemyslu. A možno drží aj prvenstvo v počte kvalitných reštaurácií, kaviarní a vinární, ktoré navštevujú nielen Pezinčania a obyvatelia nášho hlavného mesta ale čím ďalej tým viacej aj zahraniční návštevníci.
A tiež keď sa povie Pezinok, vybaví sa aj jeho nerozlučná spojitosť s kultúrou a umením. Množstvo festivalov, výstav a koncertov sa strieda s takými veľkými podujatiami akými sú Vinobranie, Keramické trhy, divadelné festivaly, prehliadka chrámových zborov, dychoviek a rockovej hudby. Všetky tieto podujatia sú, prirodzene, spojené s dobrým vínom, typickými gastronomickými špecialitami a najmä príslovečnou pohostinnosťou.
Budem veľmi rád, milí návštevníci, keď tohtoročné Vinobranie bude pre vás plné slnka a pohody, keď si z tohto podujatia odnesiete len tie najlepšie zážitky a spomienky a pocítite túžbu do Pezinka sa aj v budúcnosti vrátiť.


Ohodnoťte článok: