Na vaše otázky odpovedá primátor Oliver Solga

Milan Oravec / August 2005 / Prečítané 2508 krát
V minulom čísle sme vás, vážení čitatelia, vyzvali, aby ste poslali otázky pre primátora Pezinka Mgr. Olivera Solgu. Tu sú jeho odpovede:
l Pán primátor, volebné obdobie sa pomaly blíži ku koncu, na čo sa chcete v zostávajúcich 16 mesiacoch zamerať?
Chceme sa zamerať najmä na dokončenie komunálnych bytov pre našich občanov, ktorých by malo byť viac ako päťdesiat. Zameriame sa aj na budovanie pešej zóny, chodníkov, opravy škôl, tepelného hospodárstva a mnohé ďalšie veci, ktorým sa však venujeme celého volebného obdobia.
l Dočkajú sa občania pešej zóny na Štefánikovej ulici?
Budovanie pešej zóny bude pokračovať už na jeseň, hneď ako sa skončí rozkopávka ul. M.R. Štefánika, ktorú budú robiť Energetické závody. Riešiť sa bude hlavne pravá strana od budovy Slovenskej sporiteľne po VÚB-ku.
l Chodník na Záhradnej ulici je v dezolátnom stave. Majú po ňom problém prejsť starí ľudia a mamičky s kočíkmi. Nenájdu sa v rozpočte mesta peniaze na jeho skoršiu rekonštrukciu?
Chodník, ale i cesta a parkoviská na Záhradnej ulici sa budú robiť až v budúcom volebnom období (po r. 2006), pretože nás čaká ešte tento rok rozkopávka a budovanie nových rozvodov pre tepelné hospodárstvo a rekonštrukcia a nové zariadenia kotolní (Záhradná 5 a 10).
l S budovou na bývalom kúpalisku sa nič nedeje, kedy sa objekt dokončí a čo tam vlastne bude?
Rozostavanú budovu na bývalom kúpalisku už štát predal súkromnej firme, ktorá ho prestavila na bytový dom. Jeho budúci vzhľad možno vidieť na billboarde umiestnenom na stavbe.
l Na Severe máme stále nedokončenú rozostavanú a rozpadávajúcu sa budovu v ktorej mal byť pôvodne obchod. Schádza sa tam mládež, potajomky fajčia a fetujú. Nezdá sa vám, že mesto by malo pritlačiť na majiteľa, aby už čosi s týmto dlhoročným problémom urobil?
Už viackrát sme informovali, že budova prešla "viacerými rukami".
Terajším vlastníkom je domáca firma Eminens, ktorá tu chce vybudovať štandardnú predajňu.

l V centre mesta, ktoré sa v posledných rokoch skrášľuje, sa nachádza budova, ktorá ho hyzdí. Mám na mysli dom na Holubyho ulici, vedľa Očnej optiky, počul som, že dokonca patrí mestu...
Budova na Holubyho 22 je majetkom mesta a čaká ju rekonštrukcia, ktorá už prebieha hlavne vo vnútri. Je vyhotovený zámer pamiatkovej obnovy a podarilo sa nám získať z Európskej únie skoro dva milióny korún na vyhotovenie projektovej dokumentácie a rekonštrukciu. Budova sa bude volať Mestský dom a bude slúžiť všetkým pezinským organizáciam a občianskym združeniam.
l Po Holubyho ulici lietajú bezohľadní motorkári. Ohrozujú ľudí a hlukom spôsobujú občanom a návštevníkom doslova šoky. Nie je to výsmech polícii?
Motorkári, žiaľ, nelietajú len po Holubyho ulici, ale po celom meste. Opakovane som žiadal predstaviteľov Policajného zboru SR, aby v tejto veci účinne konali. Apelujem však aj na občanov, pretože mnohí vedia, ktorí Pezinčania, majitelia rýchlych motoriek, nás svojou bezohľadnou jazdou ohrozujú na zdraví i živote. Skús-me ich preto spoločne odhaliť a pranierovať.
l V akom termíne a z akých zdrojov sa bude realizovať obchvat Pezinka? Kto bude investorom? Je tento projekt vôbec reálny alebo sa presúva až do ďalšieho volebného obdobia?
Za ostatné tri roky sme v prospech obchvatu urobili všetko čo sa dalo. Teraz je na ťahu VÚC, ktorého predseda Ľubo Roman nedávno predstavil možnosť financovania obchvatu aj reálnu šancu na jeho realizáciu. Som rád, že stále viacej kompetentných politikov si uvedomuje nutnosť riešiť tento pálčivý problém Pezinka, Vinosadov a Modry.
l Ak trocha zaprší, celá Holubyho ulica od križovatky s Jesenského po železničnú stanicu je pod vodou. Nie je možné, aby chodci týmto úsekom prešli. V reštaurácii Slimáčka pravidelne odčerpávajú hasiči vodu. Bude sa tento problém riešiť?
Tento problém je v mnohých častiach mesta, občania by vedeli o tom rozprávať. Ale je len ťažko urobiť naraz to, čo sa celé desaťročia zanedbávalo. Postupne robíme nové odvodňovanie a kanalizačné vpusty. V súčasnosti sa robí časť Jesenského a Kukučínovej, ideme robiť Suvorovovu a na rad príde aj Cajlanská a dolná časť Holubyho pri Slimáčke. Verím, že do konca tohto volebného obdobia stihneme odstrániť aspoň tie najhoršie úseky. Veľa však bude záležať na dostatku financií, ktoré sú ale potrebné aj na chodníky, cesty, školy, parkoviská...
l Ako vyriešiť problém záhradkárov v Glejovke s Rómami, ktorí im kradnú v záhradách?
V Glejovke, ale aj inde, nekradnú len Rómovia. To všetci veľmi dobre vieme. Krádeže v záhradách v čase úrody nevyrieši ani mestská ani štátna polícia, možno len spoločné hliadky záhradkárov a lepšie oplotenie. Polícia pravidelne tieto lokality kontroluje, ale nemôže byť všade a tak sa zlodejom darí. Možno by stačila malá zmena zákona a mohli by sme týchto "tiež spoluobčanov" zverejňovať v mestskej televízii a v Pezinčanovi. Tak ako to robia v jednom moravskom mestečku v obchode, kde majú tabuľu s fotografiami a nadpisom: V tomto obchode kradli...
 
l Presťahovanie pošty prinieslo občanom nemálo problémov. Nemohlo Mesto problém riešiť inak?
– Presťahovaním pošty do budovy Interdatu na Holubyho ulici sa spustila lavína sťažností a dezinformácií o dôvodoch prečo sa pošta presťahovala z budovy mestského úradu. Jedným z hlavných dôvodov, vraj, bolo zvýšenie nájomného. Nie je to však vôbec pravda. Mesto Pezinok už bezmála desať rokov Pošte nájomné nezvyšovalo, toto bolo 1600 Sk za meter štvorcový, pričom bežné nájmy sa pohybujú od 2300 do 2700 Sk. Presťahovanie pošty bolo výlučne rozhodnutím generálneho riaditeľstva tejto firmy a Mesto Pezinok nemohlo do tohto rozhodnutia zasahovať.

Ohodnoťte článok: