V uliciach mesta nainštalujú kamery

Milan Oravec / Júl 2005 / Prečítané 1639 krát
Podľa vzoru z iných miest sa Mesto Pezinok pripravuje nainštalovať na vybraných uliciach monitorovacie kamery. Majú prispieť k zvýšeniu bezpečnosti, ochrane majetku a verejného poriadku. Je to tiež účinný preventívny prostriedok proti kriminálnikom a zločinu. Monitorovaním verejných priestranstiev možno znížiť percento krádeží a vykrádania áut, krádeží bicyklov, predaja drog a iných foriem narušovania verejného poriadku.
   Monitorovací kamerový systém v centrálnej mestskej zóne dopomôže k efektívnejšiemu kontrolovaniu dopravy a zabráni neoprávnenému parkovaniu a státiu na uliciach Holubyho, Radničnom nám., M. R. Štefánika, Kollárovej a na iných problémových miestach.
Kamera má veľký monitorovací priestor, je vybavená objektívom s 23-násobným optickým zväčšením a osemnásobným digitálnym zväčšením, vďaka čomu možno dosiahnuť kvalitný obraz do vzdialenosti až 200 metrov. Aj na takúto vzdialenosť možno prečítať evidenčné číslo motorového vozidla. Kamera je polohovateľná v horizontálnom smere v rozsahu 360o a vo vertikálnom smere 180o. Je zabezpečená proti oslneniu a dokáže snímať aj v úplnej tme. Ovládanie kamier je diaľkové z dispečingu, ktorý bude na Mestskej polícii.
Realizácia monitorovacieho systému bude postupná, podľa možností uvoľňovania finančných zdrojov z rozpočtu mesta. Ide o pomerne nákladnú záležitosť. Náklady na zriadenie riadiaceho strediska a kamery sú 750 tisíc korún, každá ďalšia kamera stojí 350 tis. V rokoch 2005 – 2006 by sa malo zakúpiť sedem kamier. Mesto sa bude snažiť získať časť finančných prostriedkov aj od vlády SR, ktorá každoročne poskytuje dotácie na schválené projekty.
V rámci I. etapy realizácie monitorovacieho systému v roku 2005 by sa malo zakúpiť riadiace stredisko a tri kamery. Prvá by mala byť umiestnená na Holubyho ulici, tak aby mala dohľad na Holubyho ulicu a Radničné nám. (pred MsÚ). Druhá kamera bude na Radničnom nám. pred budovou MsÚ s dohľadom na Radničné nám. a Potočnú ulicu. Tretia kamera bude na Štefánikovej ulici pri nákupnom stredisku Billa s dohľadom na ul. M. R. Štefánika, Kollárovu ul., Meisslovu ul. a Radničné nám. – priestor pred Starou radnicou.
V II. etape v rokoch 2005 – 2006 by mali byť inštalované štyri kamery. Prvá na ulici M. R. Štefánika pri nákupnom stredisku M Market s dohľadom na Štefánikovu, Farskú (pri kostole), Mladoboleslavskú (Zámocký park). Druhá kamera bude na Holubyho ulici (pri križovatke Polkorábova – Kupeckého – Mladoboleslavská) s dohľadom na Holubyho, Polkorábovu, Kupeckého, Mladoboleslavskú. Tretia kamera bude na Holubyho ul. (pri Fortni) s dohľadom na Holubyho (po kláštor), Fortnu, Farskú, Potočnú, priestor pred Domom kultúry. Štvrtá kamera bude na rohu ulíc Holubyho – Moyzesova s dohľadom na Holubyho (po stanicu ŽSR), Jesenského (po ul. Za koníčkom), Moyzesovu (po polikliniku).
V ďalších rokoch sa kamerový systém postupne rozšíri aj na sídliská Sever, Muškát, Za hradbami, Juh a Starý dvor.

Ohodnoťte článok: