Špeciálny súd v Pezinku už pracuje

Milan Oravec / Júl 2005 / Prečítané 2493 krát
Od 1. júla v Pezinku definitívne pracujú inštitúcie Špeciálny súd a Úrad špeciálnej prokuratúry. Ich sídlom, ako sme už v Pezinčanovi informovali, sa stal areál bývalých vojenských kasární na Suvorovovej ulici.
Na oficiálnom otvorení sa zúčastnil aj minister spravodlivosti Daniel Lipšic (v popredí).   Úlohou týchto inštitúcií bude odhaľovanie, vyšetrovanie a trestné stíhanie korupcie, organizovaného zločinu a trestných činov ústavných činiteľov. Tieto orgány majú pôsobnosť pre celé územie Slovenskej republiky.
Ako povedal na oficiálnom otvorení minister spravodlivosti Daniel Lipšic, pre Pezinok sa rozhodli z dôvodu, že poloha a priestor bývalých kasární boli najvyhovujúcejšie. V areáli postavili novú budovu za 185 miliónov korún. Je to jedna zo štyroch najlepšie zabezpečených budov na Slovensku a najmodernejšia v rezorte spravodlivosti. Má modernú techniku, ochranku s množstvom bezpečnostných kamier. Na prízemí sú tri pojednávacie miestnosti, ktoré majú priestor pre verejnosť oddelený nepriestrelným sklom. Miestnosť pre chráneného svedka je zvukom i obrazom prepojená s pojednávacou miestnosťou.
Pre svoju bezpečnosť budú mať sudcovia a prokurátori zabezpečené chránené bývanie. Na tento účel bude v stráženom areáli vybudovaných 14 rodinných domov.
Na Špeciálnom súde má byť 12 sudcov, na prokuratúre 25 prokurátorov. Prvé pojednávanie bude koncom augusta alebo začiatkom septembra, budú to tzv. kyselinári alebo prípad skrachovanej Devín Banky.


Ohodnoťte článok: