Cibulák opäť potvrdil svoju kvalitu

pr / Júl 2005 / Prečítané 2080 krát

Bilbo Compagnie (ČR) - Klaun Bilbo   Tohtoročný už 17. ročník medzinárodného divadelného festivalu CIBULÁK môžeme bez obáv charakterizovať len v superlatívoch. Počas dvoch festivalových dní sa divákom predviedlo 19 divadelných a hudobných súborov z piatich krajín, ktoré spolu odohrali 24 predstavení vrátane sprievodných podujatí. Návštevníci nielen z Pezinka, ale aj širokého okolia, ba dokonca i zo zahraničia, si museli prísť na svoje, tohtoročný Cibulák, ponúkal niečo ozaj pre každého – predstavenia pre deti, komediálne predstavenia i niečo vážnejšie na zamyslenie. Nechýbali samozrejme večerné koncerty a tiež sprievodné podujatia, Delices DADA (FRA) - Indigenestakže tento ročník nebol iba divadelný. Tento rok navyše organizátorom prialo počasie, obidva festivalové dni boli krásne slnečné. Jediným kazom tak bola len neúčasť rakúskeho súboru Irrwisch, ktorý sa na festivale nezúčastnil z vážnych zdravotných dôvodov.
Detských divákov určite potešilo pezinské divadlo PIKI, ktoré na tohtoročnom Cibuláku ponúklo premiéru predstavenia Kamoš Obor. Nielen najmenších divákov zaujal aj český klaun Bilbo a netradičnou formou bábkového divadla aj mladý slovinský bábkar Matija Solce, ktorý uviedol predstavenia Pulcinella a Malé nočné príbehy.


  Až päťkrát sa na tohtoročnom Cibuláku predstavila brnenská dvojica Komedianti na káře. Návštevníkom festivalu predviedli svojské úpravy klasických rozprávok o princoch Nebojsovi a Bajajovi či hru I slavní se prali, v ktorej pútavým spôsobom ukázali nielen osudy slávnych osobností histórie ale prítomných divákov aj zaučili do základov šermu. Dvakrát predviedli hru Kdo z koho, ktorá je plná žonglérskych kúskov, vrhania nožov, ale aj vzájomného naťahovania sa oboch aktérov, ktorí do tohto predstavenia zaujímavým spôsobom zapojili aj divákov.
Ďalším českým súborom boli Buchty a Loutky, ktorí priblížili osudy boxera Rockyho IX. Obrovský divácky úspech malo kabaretné predstavenie Komediokraft. Známi českí herci Pavel Liška a Tomáš Matonoha a ich kolegovia svojou zmesou piesní a scénok rozosmiali všetkých prítomných návštevníkov. Túlavé divadlo už pravidelným návštevníkom Cibuláku netreba predstavovať. Tentoraz zabodovali u divákov hudobno–dramatickým pásmom Piano Revue, namixovanom z pesničiek Voskovca a Wericha. Ďalšími zástupcami Slovenska boli Svojpomocné umelecké družstvo s inscenáciou Nýmandi a nymfomani a minuloročný objav Cibuláku Divadlo Fešandy, ktoré sa zamýšľali nad tým čo by bolo Keby chlapi neboli...
Pravidelne sa na Cibuláku objavuje divadlo z Francúzska, tentoraz sa prezentoval súbor Delices DADA s predstavením Indigenes.
Jedenásť hercov netradičným predvedením Shakespearovej hry o Rómeovi a Júlii určite zaujalo a divákom v Zámockom parku ponúkli nevšedný zážitok.
Jedným z vrcholov festivalu sa stal rusko-český Teatr Novogo Fronta. Zrejme najlepšie alternatívne divadlo v Európe predviedlo hru Phantomysteria. Herci divadla opäť dokázali vysokú kvalitu, škoda len, že ich v úsilí prerušil niekoľkominútový výpadok elektrického prúdu.
O hudobné zavŕšenia jednotlivých festivalových dní sa v piatok postarali domáci Feelme, Karpatské chrbáty a dídžeji Carlo, Truhlík a hudobník Remo. V sobotu sa na pódiu predviedli nielen domáci Karpatskí pastieri, ale aj mladíci z kapely Tucan a Mango Molas.
K Cibuláku už neodmysliteľne patria aj rôzne sprievodné podujatia. V tomto roku to boli Filmová sekcia, v ktorej prezentovali svoju tvorbu mladí filmári, Literárny cirkus s čítaním Maroša Hečka a Mareka Vadasa, premietanie videí Ondreja Rudavského v Galérii Prokop a počas celého festivalu prebiehala výstava Súčasný tanec na Slovensku, na ktorej spolupracoval Divadelný ústav Bratislava.
Sedemnásty ročník Cibuláku je teda minulosťou. Za opätovné potvrdenie kvality tohto festivalu je potrebné poďakovať tým, ktorí sa oň pričinili – hlavnému organizátorovi Občianskemu združeniu Pezinské Rozprávkové Divadlo a spoluorganizátorom Mestu Pezinku, Kultúrnemu centru Pezinok, Divadelnému ústavu Bratislava a Galérii PROKOP. Veríme, že o rok, keď Cibulák dovŕši dospelosť, budeme mať zasa možnosť stráviť dva príjemné festivalové dni plné kvalitného divadla.


Ohodnoťte článok: