Tehliari si pripomenuli výročie

Milan Oravec / Jún 2005 / Prečítané 1923 krát
   V Pezinských tehelniach – Paneláreň, a.s. si v uplynulých dňoch pripomenuli 110. výročie výroby tehál. Na slávnostné stretnutie vedenia firmy s terajšími i bývalými pracovníkmi pozvali 90 tehliarov, ktorí pracujú alebo pracovali v pezinskej tehelni minimálne dvadsať rokov.
   Účastníkov stretnutia v reštaurácii U Dariny najskôr pozdravil terajší generálny riaditeľ Ján Man. Potom ich s históriou tehliarstva v Pezinku oboznámil pracovník Mestského múzea Peter Wittgrúber.
Najstaršie písomné zmienky o výrobe tehál v Pezinku pochádzajú z rokov 1614 – 1615. Z tohto obdobia sa zachovalo vyúčtovanie produkcie troch pecí na pálenie tehál, podľa ktorého sa v roku 1614 v meste vyrobilo 143 tisíc tehál. Zachované sú zmienky o výrobe aj z ďalších období.
Nová kapitola dejín tehliarstva v Pezinku sa začala písať v roku 1895, keď bratislavský podnikateľ Imrich Rössler kúpil od mesta pozemky a začal stavať tehelňu. Zlatý vek prežívalo pezinské tehliarstvo v 20. – 30. rokoch 20. storočia počas vlastníctva viedenského podnikateľa Štefana Krisera. Ten investoval do rozšírenia a modernizácie výroby. Zavedením Gibbsonových kruhových pecí sa stala pezinská tehelňa jednou z najmodernejších v ČSR a strednej Európe.
Súčasná akciová spoločnosť Pezinské tehelne – Paneláreň, vznikla v roku 1998.
Medzi účastníkmi stretnutia bol aj 68-ročný Ján Okatý (na snímke) z Pezinka, ktorý odpracoval v tehelni už 48 rokov. "Do tehelne som nastúpil ako veľmi mladý, štrnásťročný chlapec, ihneď po ukončení základnej školy. Tehliarsku profesiu máme zakorenenú v rodine, babka odrobila v tehelni 42 a dedo 28 rokov. V tehelni pracovala aj mama a krstná mama. Ja som sa celý život točil okolo pecí, najprv ako sadzač a navážač do pecí, potom som robil páliča a teraz ako dôchodca robím v panelárni. Ťažká robota značne poznačila moje zdravie, mám poškodené obidve kolená, preto teraz robím už len ľahšiu robotu," povedal nám J. Okatý.
Najvernejších zamestnancov tehelne odmenili diplomom a spomienkovými darčekmi.