Uvádzam na pravú mieru...

Mgr. Oliver Solga / Jún 2005 / Prečítané 1989 krát
Dovoľte mi, aby som reagoval na riadky môjho kamaráta Laja Slimáka v rubrike Stĺpek po našem v tomto čísle a uviedol jeho tvrdenie o nemožnosti "dostať pivo" po 22. hodine na správnu mieru.
Drvivá väčšina reštaurácií a kaviarní (a je ich v Pezinku už vyše 150) má prevádzku povolenú aj po 22. hodine, ak o to požiadali Mesto. Napríklad kaviarne na Radničnom námestí majú otvorené až do druhej hodiny po polnoci. Reštaurácie v centre, ale i na ul. M.R. Štefánika, Jesenského, Moyzesovej a inde, majú otvorené tiež dlho po polnoci. Je len niekoľko prevádzok v centre mesta a na sídlisku Sever, ktoré nedostali toto povolenie na sedenie vonku pre rušenie nočného pokoja (po opakovaných sťažnostiach občanov a zisteniach Mestskej polície). Ak sa v článku spomína rovnosť šancí pre kaviarne, tak rovnakú rovnosť šancí majú mať aj občania, najmä keď im právo na odpočinok zaručuje aj zákon.
A čo sa týka Viedne, treba si naozaj zobrať príklad od našich rakúskych susedov, lebo tam sa ľudia správajú kultúrnejšie a sankcie za porušovanie zákonov sú oveľa prísnejšie. Čo však s našimi "tiežnávštevníkmi", ktorí na terasách kaviarní a reštaurácií robia krik, hlasno sa zabávajú a lúčia sa vytrubovaním klaksónov svojich áut. A ešte jeden poznatok: keď sme povolili prevádzku do 23. hodiny aj tak sa začali terasy baliť až o pol dvanástej a neskoršie.
Mesto Pezinok robí všetko pre to, aby sa tu naši občania i hostia cítili dobre. Ročne vynakladáme nemalé finančné prostriedky a prácu na to, aby sme do mesta dostali desaťtisíce návštevníkov, ktorí zanechajú nemálo peňazí v týchto pohostinských zariadeniach. Znova a znova opakujem, že nie je našim úmyslom rušiť diskotéky a zatvárať podniky po dvadsiatej druhej hodine, tak ako sa to snažia nahovoriť, najmä mladým ľuďom, niektorí ich majitelia a tak ich stavajú proti Mestu. Našou povinnosťou je práve naopak vytvárať optimálne podmienky na podnikanie a jeho rozvoj. Na druhej strane však Mesto musí brať ohľad aj na ostatných obyvateľov, ktorí sú takouto činnosťou atakovaní. Doteraz sme vždy našli riešenie vyhovujúce pre jednu i druhú skupinu a verím, že to tak bude i v budúcnosti.
A čo sa týka spomínanej pešej zóny, tak to nie je vec odvahy "radných pánu", ale nedostatku financií. Verím však, že každý z nás v postupnej úprave Štefánikovej ulice už vidí začiatok pešej zóny, ktorá sa začala Starou radnicou a v časti Potočnej...

Ohodnoťte článok: