Úspešné Keramické trhy

Milan Oravec / Jún 2005 / Prečítané 3088 krát
Po dva dni 10. a 11. júna sa stal Pezinok slovenským hlavným mestom keramiky. Centrum mesta sa zaplnilo stánkami s trhovníkmi a stovkami ľudí, ktorí nakupovali či len obdivovali vystavenú hlinenú krásu. V prvý deň ich neodradilo ani nevľúdne daždivé a veterné počasie.
   Trhy za účasti 115 výrobcov keramiky zo Slovenska, Českej republiky a Srbska slávnostne prestrihnutím pásky otvorili predseda Bratislavského samosprávneho kraja Ľubo Roman a primátor mesta Oliver Solga. Obaja vo svojich príhovoroch vyzdvihli význam tohto podujatia, ktorým chcú organizátori nadviazať na niekdajšie trhové a jarmočné tradície v malokarpatskom regióne.
Tohtoročné Keramické trhy s bohatým sortimentom výrobkov mali aj niekoľko atrakcií. Najväčšou bol pokus o zápis do Guinessovej knihy rekordov, ktorého úlohou bolo vytočiť najväčšiu keramickú nádobu – žartovný džbán, s minimálnou metrovou výškou. Pokus sa vydaril, zúčastnení keramikári Ján Viglaš, Marián Liška a Miloš Orságh vytočili džbán vysoký 1,10 metra.
Súčasťou trhov bola aj súťaž o najkrajšiu keramickú nádobu na víno, na ktorej sa zúčastnilo štyridsať keramikárov. Uskutočnila sa i súťaž v točení na hrnčiarskom kruhu, ale s menším záujmom zúčastnených keramikárov.
Veľký záujem bol o detské tvorivé dielne, ktoré organizačne zabezpečilo Centrum voľného času.
Sprievodným podujatím bola i výstava Krása hliny v Malokarpatskom múzeu, ktorá prezentuje bohatú zbierku hrnčiny z Vlastivedného múzea v Galante a približuje návštevníkom históriu hrnčiarskeho remesla na Slovensku a v Maďarsku. Výstavu si môžete ešte pozrieť do 28. augusta 2005.
O dobrú náladu na Keramických trhoch sa pričinili účinkujúce hudobné skupiny a tanečníci.
Organizátormi vydareného podujatia boli Bratislavský samosprávny kraj, Malokarpatské múzeum, Cech slovenských keramikárov, Mesto Pezinok, Stredné odborné učilište M.R. Štefánika v Pezinku, Slovenská ľudová majolika Modra. Pomáhali Kultúrne centrum Pezinok a Centrum voľného času Pezinok.

   Na tohtoročných Keramických trhoch v Pezinku sme boli svedkami pokusu o zápis do Guinessovej knihy rekordov. Traja keramici z nášho regiónu – Ján Viglaš (Bernolákovo), Miloš Orságh (Pezinok), Marián Liška (Modra) – sa pokúsili vytočiť na hrnčiarskom kruhu najväčšiu keramickú nádobu – žartovný džbán. Pod dozorom rozhodcu Igora Svítka sa im to nakoniec podarilo, ich výrobok z hliny má výšku 105 cm.