Výstava s vojnovou tématikou

Milan Oravec / Máj 2005 / Prečítané 1959 krát
V piatok 6. mája otvorili v Mestskom múzeu v Pezinku výstavu s vojnovou tématikou, pri príležitosti 60. výročia skončenia 2. svetovej vojny. Spoluorganizátormi sú Mesto Pezinok, Miestna organizácia Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov a Historické múzeum Slovenského národného múzea v Bratislave.
   Väčšina exponátov je z Historického múzea, ale niektoré sú zapožičané aj od súkromných zberateľov. Napríklad uniformy sú zo zbierok Tomáša Hlaváčika a Petra Čecha.
"Pri príprave výstavy a zabezpečovaní exponátov sme sa orientovali na cieľovú skupinu mladých ľudí, ktorí vojnu nezažili a často majú skreslené informácie, ako to tu prebiehalo. Snažili sme sa teda zhromaždiť čo najviac informácií, ktoré sa týkajú 2. svetovej vojny. Žiadny názor však nevnucujeme, nech si ho urobí každý sám," povedal nám pracovník Mestského múzea Peter Wittgrúber.
Na výstave sú bohato zastúpené zbrane a uniformy pechoty obidvoch súperov vo vojne – Nemecka a Sovietskeho zväzu. Súčasťou expozície sú ťažké a ľahké guľomety, osobné zbrane, rôzne doplnky. Organizátori sa zamerali na zdokumentovanie udalostí, ktoré sa odohrávali priamo pri oslobodzovaní Pezinka. Sú tu informácie o našich významných bojovníkoch – Jánovi Svetlíkovi a generálovi Karolovi Pekníkovi, o poprave Dominika Virgoviča a zajateckom tábore v Grinave.
Výstava potrvá do 15. augusta 2005.


Ohodnoťte článok: